/Informacija dėl Lietuvoje plintančio paukščių gripo
2021 m. balandžio 29 d.

Informacija dėl Lietuvoje plintančio paukščių gripo

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad 2021 m. balandžio 23-26 d. buvo patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių Vilniaus miesto ir rajono, taip pat Trakų, Širvintų ir Molėtų raj. bei Elektrėnų savivaldybių ūkiuose.

Paukščių laikymo vietoje nustačius paukščių gripo virusą, visi likę gyvi paukščiai saugiai sunaikinti ir utilizuoti, kad liga neplistų. Taip pat, viruso paveiktuose ūkiuose paukščių laikymo patalpos valomos ir dezinfekuojamos, imamasi visų reikiamų priemonių, kad virusas nebūtų išplatintas į kitas paukščių laikymo vietas.

Itin greitai plintantis paukščių gripas yra naminių ir laukinių paukščių liga, dėl jos gali nugaišti visi ūkyje laikomi paukščiai. Todėl Europos Komisijos nurodymu, patvirtinus užsikrėtimo atvejį net ir nedideliame ūkyje, aplink ligos židinį gali būti nustatomos ribojimų zonos (10 km ar net daugiau), kuriose taikomi įvairūs gyvūnų ir produkcijos judėjimo apribojimai. Tad kiekvienas paukščių laikytojas ne tik tiesiogiai atsakingas už savo paukščių sveikatą ir tinkamą jų laikymą, bet ir gali tapti viso regiono ekonominio suvaržymo problema, jei dėl jo kaltės užkrečiamoji gyvūnų liga išplis.

Šalies paukščių laikytojams primenama vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančių paukščių laikymo vietų ir ūkių viduje ir išorėje, imtis papildomų saugumo priemonių, griežtai laikytis visų biosaugos reikalavimų, neleisti paukščių laikymo vietose lankytis pašaliniams asmenims.

Labai svarbu, kad paukščių laikytojai pastebėję neįprastą padidėjusį naminių paukščių gaišimą, netipinę laikomų paukščių elgseną – jiems nustojus lesti, gerti, pasireiškus apatijai, atsiradus barzdelių ar kitokių odos pakitimų, laikytojai apie tai kuo skubiau praneštų VMVT nemokamu telefonu 8 800 40 403 ar artimiausiam VMVT regioniniam padaliniui (VMVT Alytaus departamento Varėnos skyriaus tel. Nr. 8 310 51588). Atvykę specialistai paims mėginius ištirti dėl paukščių gripo viruso ir suteiks informacijos dėl neatidėliotinų priemonių taikymo, nes jeigu į ligos paveiktą ūkį bus patalpinti naujai įsigyti paukščiai, jie nugaiš, nes paukščių gripo virusas išsilaiko ant paviršių, mėšle ir t. t.

Reaguojant į situaciją, 2021 m. balandžio 24 d., VMVT direktoriaus įsakymu buvo sugriežtinta prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolė.

Primename, kad paukščius reikėtų pirkti iš patikimų prekiautojų – gyvais paukščiais prekiauti gali tik atitinkamus leidimus turintys asmenys ir paukštininkystės ūkiai. Visi paukščių prekiautojai turi būti įregistravę savo veiklą, turėti paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančius dokumentus bei užtikrinti tinkamas jų transportavimo ir laikymo sąlygas. Prekiauti galima tik tose miestų, miestelių, kaimų turgavietėse ar kitose vietose, kurios yra suderintos su savivaldybėmis ar seniūnijomis. Pasitikrinti, ar naminių paukščių auginimo ūkis yra registruotas, galima VMVT internetiniame puslapyje https://vmvt.lt/opendata/vko/index.php, kodai – 74 ir 75.

Gyvais paukščiais prekiaujantis pardavėjas turi vesti jų apskaitą ir, pirkėjui paprašius, pateikti dokumentus apie paukščių kilmę, sveikatos būklę ir veislę. Perkant nors ir vieną viščiuką, prekiautojas privalo pirkėjui išduoti dokumentą – važtaraštį, kuriame būtų visa reikalinga informacija. Tokio dokumento svarbu reikalauti dar ir todėl, kad šios informacijos reikia norint ištirti skundą dėl įsigytų netinkamų paukščių. Pavyzdžiui, kaip ir šiuo atveju, kai įsigyti paukščiai vienas po kito ima kristi.

VMVT Alytaus departamento Varėnos skyriaus informacija

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .

 

 

2021-04-29T16:28:00+00:00