//Matuizų seniūnija
Matuizų seniūnija 2024-03-28T15:05:22+00:00

Matuizų seniūnijos plotas – 14 800 ha. Joje yra 26 kaimai ir viensėdžiai, kuriuose gyvena 2 080 gyventojų, iš jų – 1 014 vyrų ir 1 066 moterys. Seniūnijos centras – Matuizų kaimas (1 097 gyv.), įsikūręs prie geležinkelio Vilnius–Marcinkonys, šalia kelio Varėna–Valkininkai, 10 km į šiaurės rytus nuo Varėnos miesto.
Kaimas susikūrė XIX a. pradžioje ir iki Pirmojo pasaulinio karo vadintas Baciulionimis. Pasakojama, kad vietinis dvarininkas padovanojęs 5 valakus žemės savo ištikimam tarnui pavarde Matuiza ir leidęs įsikurti miškuose. Naujasis žemės šeimininkas susilaukė 5 sūnų, kuriems padalino žemę po lygiai. Taip susikūrė kaimelis…
Nutiesus Peterburgo-Varšuvos geležinkelį, XIX a. šeštame dešimtmetyje į kaimą atsikėlė daugiau žmonių. Tai buvo geležinkelio darbininkai arba amatininkai. Pirmo pasaulinio karo metu vokiečiai Baciulionių kaimą pavadino Matuizomis, nes jame gyveno beveik vieni Matuizos. Nuo to laiko iki pat šių dienų kaimas taip ir vadinamas.
Didesni Matuizų seniūnijos kaimai – Matuizos (1031 gyv.), Krūminiai (130 gyv.), Urkionys (99 gyv.), Voriškės (78 gyv.), Čebatoriai (67 gyv.), Pamerkiai (82 gyv.), Giraitė (57).
Matuizų seniūnijoje įkurtos dvi kaimų bendruomenės – Krūminių kaimo bendruomenė (pirmininkas Mindaugas Mameniškis) ir Matuizų kaimo bendruomenė (pirmininkas Gediminas Sausaitis).
Matuizų kaimo bendruomenė įsikūrė 2003 metais. Ją subūrė ilgametis Matuizų vidurinės mokyklos mokytojas ir direktorius Vygantas Pavalkis. Jis ir tapo pirmuoju kaimo bendruomenės pirmininku. Nors pagal įstatus bendruomenę sudaro virš 60 narių, tačiau nuo pat bendruomenės įsikūrimo pradžios bendruomenės nariais neoficialiai laikomi visi matuiziškiai ir jiems prijaučiantys.
Bendruomenė rūpinasi žmonių laisvalaikiu, skatina kultūrinį, sportinį, visuomeninį, pilietinį aktyvumą, sprendžia vietos problemas, ieško papildomų finansavimo šaltinių.
Krūminių kaimo bendruomenė susikūrė 2012 metais. Bendruomenės pirmininke tapo Danė Norkūnienė. Nors pagal įstatus bendruomenę sudaro virš 50 narių, tačiau nuo pat bendruomenės įsikūrimo pradžios bendruomenės nariais neoficialiai laikomi visi Krūminių ir aplinkinių kaimų gyventojai.
2016 metais Varėnos rajono savivaldybė pagal panaudos sutartį bendruomenei suteikė buvusio Varėnos PSPC Krūminių medicinos punkto patalpas.
Matuizų seniūnijos teritorijoje veikia Matuizų pagrindinė mokykla, Varėnos kultūros centro Matuizų filialas, Matuizų kaimo biblioteka.
Matuizos nuo seno garsėjo plytų gamyba. Šiuo metu Matuizų kaime veikia statybinių medžiagų gamybos įmonė – UAB „ALITEKA“, gaminanti silikatines plytas ir blokelius.
Krūminių kaime įsikūrusi ir veikia molio plytų gamykla. Tai „LDK plytinė“, kurioje plytos gaminamos tais pačiais metodais, kaip ir XIV amžiuje.
Matuizose esanti uždaroji akcinė bendrovė „Taraila“ žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Šios įmonės pagrindinė veikla yra prekyba šviežiomis bei konservuotomis miško gėrybėmis – grybais ir uogomis.
Pabaronės kaime įsikūrusi uždaroji akcinė bendrovė „Varėnos grybai“ dirbtinai augina kelias valgomųjų grybų rūšis. Tai kreivabudės, eringi ir šitake grybai.
Matuizų seniūnijos teritorijoje veikia kelios medžio apdirbimo ir miško medienos ruošos įmonės, keturios kasdieninės paklausos prekių parduotuvės, sulčių spaudykla.
Vandens turizmą ir aktyvų poilsį gamtoje siūlo Butvydonių, Kukiškių, Marijanavo, Pamerkių ir Paversekio kaimuose įsikūrusios kaimo turizmo sodybos. Sodyboje „Grikucis“ vyksta įvairūs edukaciniai užsiėmimai, puoselėjama etnokultūrinė veikla.
Matuizų seniūnijoje yra vaizdingų gamtos kampelių. Tai Merkio ir Versekos santaka, Krūminių piliakalnis, esantis dešiniajame Versekos upės krante, dar vadinamas Norkūno pilimi.

Matuizų seniūnija suskirstyta į septynias seniūnaitijas:

Kalno seniūnaitija

Senųjų Matuizų seniūnaitija (seniūnaitis Virgilijus Bukys), tel. +370 655 53 213

Giraitės seniūnaitija (seniūnaitis Stasys Rudokas), tel. +370 629 03 954

Voriškių seniūnaitija (seniūnaitis Albinas Keršys), tel.  +370 682 18 219

Krūminių seniūnaitija

Čebatorių seniūnaitija

Pamerkių seniūnaitija (seniūnaitis Ramūnas Marcinkonis), tel. +370 648 01 149

Mindaugas Matuiza 150x150

Mindaugas Matuiza

Seniūnas

Adresas

Kalno g. 8, Matuizų k., Matuizų sen., Varėnos r. sav., LT-65470

Kontaktai

Telefonas +370 310 40 703; +370 612 78 599

El. paštas mindaugas.matuiza@varena.lt