/Kas žinotina šaukiantis greitosios medicinos pagalbos
2018 m. birželio 6 d.

Kas žinotina šaukiantis greitosios medicinos pagalbos

Lietuvoje prieš penkerius metus pradėta ir toliau vykdoma greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinių centralizacija. Nuo š. m. liepos 2 dienos prie Kauno GMP dispečerinės prisijungia Alytaus, Lazdijų, Druskininkų ir Varėnos rajonai. Nebelieka paribio zonų, kai pagalbos skambutis nukeliaudavo į kaimyninį rajoną. Atsiranda galimybė aptarnaujamoje teritorijoje disponuoti gausesniu brigadų skaičiumi, pagal reikalą ir poreikį paskirstyti turimas pajėgas, kad pacientas būtinąją medicinos pagalbą prisikviestų ir gautų kuo greičiau.

Vienoje greitosios medicinos pagalbos stoties (GMPS) dispečerinės pamainoje dirba aštuoni dispečeriai. Paskambinus visada privalu pasakyti adresą, savo telefono numerį ir kas atsitiko. Į vėliau užduodamus klausimus jau galima atsakyti: „taip“, „ne“ arba „nežinau“. Tačiau nuo šių atsakymų priklausys, kokia medikų brigada bus išsiųsta į pagalbą, ar užteks jos vienos. Kol į skambutį atsiliepęs dispečeris renka informaciją, jo kolega mato vykstantį dialogą dispečerinės kompiuterinės sistemos ekrane, todėl nereikia baimintis, kad į skambutį atsiliepęs dispečeris nesiunčia į įvykio vietą kolegų, o patarinėja, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Matydamas ekrane vykstantį dialogą, pajėgas valdantis dispečeris suranda arčiausiai ligonio ar įvykio vietos esančią medikų brigadą. Visai nesvarbu, iš kur užregistruotas pagalbos šauksmas – iš Kauno, Jurbarko ar Varėnos.

Į visus greitosios pagalbos automobilius įdiegta GPS sistema, rodanti ne tik jo buvimo vietą, bet ir iškvietimo etapą – ar laisvas, ar vyksta pas pacientą, ar jau yra pas jį, ar jau gabena pacientą į ligoninę. Be to, sistema automatiškai skaičiuoja ir atstumą nuo medikų brigados buvimo iki iškvietimo vietos. Dispečeriui tereikia spragtelėti kompiuterio pelės klavišą ir pranešimas perduodamas pasirinktam automobiliui, todėl visai nesvarbu, kur yra atsiliepiama į pagalbos prašančiojo skambutį. Svarbiau – kaip veikia jį užregistravusi sistema.

Jei tai įvykis, kuriame gali prireikti kelių specialiųjų tarnybų pagalbos, geriau skambinti numeriu 112. Jei problema tik medicininė – skauda galvą ar krūtinę, pykina, žmogus nualpo, patyrė širdies smūgį ar susižeidė, geriausia skambinti trumpuoju greitosios pagalbos numeriu – 033 ir kokybiška pagalba ligonį pasieks greičiausiai.

 

Informaciją pateikė Kauno GMPS

 

Solveiga Žukienė
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus viešųjų ryšių specialistė
Tel.: (8 310) 32 021, 8634 66 776
El. paštas solveiga.zukiene@varena.lt
2018-06-06T12:22:52+00:00