/Pamerkių daininykams: paminklo atidengimo šventė
2020 m. liepos 13 d.

Pamerkių daininykams: paminklo atidengimo šventė

Iki šiol dar niekas nestatė paminklo seniesiems dainininkams, kuriems esame dėkingi už gausų dainuojamosios tautosakos palikimą. Rugpjūčio 1 dieną, 11 valandą Pamerkių kaime bus atidengtas naujas, analogų Lietuvoje neturintis paminklas. Paminklo iniciatoriaus – geologo Gedimino Motuzos, atradusio itin retą kvarcito riedulį iš Pamerkių miško, noras – atiduoti pagarbą Pamerkių kaimo dainiams bei kitiems dainininkams, gyvenusiems prie Merkio įsikūrusiuose kaimuose. Juk jie išsaugojo ir perdavė ateities kartoms didžiausią mūsų kultūros vertybę – liaudies dainą. Pamerkių kaime įrašytas nemažas pluoštas Marijonos Biekšienės, Onos Pucienės, Jono Baniuškaičio, ir „dainų karaliaus“ Miko Matkevičiaus dainų. Kuriant paminklą buvo prisimenami ir kitų pamerkių kaimų žymieji dainiai: Petras Zalanskas iš Mardasavo, Anelė Čepukienė iš Akmens, Rožė Sabaliauskienė iš Puvočių…

Naujasis skulptoriaus Gedimino Piekuro iš minėto riedulio sukurtas paminklas atkartoja M. Matkevičiaus žinomiausios dainos įvaizdžius:

„Oi ant kalno an aukštojo, stovi balta karūnėla
Po tuoj baltu karūnėłi guli pilkas akmenėlis…“

Miko Matkevičiaus balsą galite išgirsti čia:
http://folkloras.lmta.lt/irasai/KLF_2-21

Visai šalia paminklo vietos, kitoje gatvės pusėje, ir gyveno Mikas Matkevičius. Iš čia skambėjo jo dainos, čia jas užrašinėjo tautosakininkai, čia jų mokėsi įvairūs dainininkai, kurių viena pirmųjų –Veronika Pavilionienė.

V. Pavilionienė ne tik padainuos M. Matkevičiaus dainų, bet ir pasidalins prisiminimais iš to laiko, kuomet jiedu bendravo, papasakos, kaip ji mokėsi dainų iš šios „dainų skrynelės”.

Paminklo atidengimo šventėje pamerkių kaimuose skambėjusias dainas taip pat atliks Valkininkų folkloro ansamblis „Santaka“, Rokas Kašėta ir Eglė Česnakavičiūtė, Migloko.

Šventėje dalyvaus Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, paminklo iniciatorius ir užmanytojas Gediminas Motuza su šeima, paminklo autorius skulptorius Gediminas Piekuras, Pamerkių kaimo bendruomenė ir kiti, prisidėję prie paminklo atsiradimo.

Paminklo atidengimo šventės vieta – priešais trobą, kurios adresas Merkio g. 72, Pamerkių kaimas.
Automobilius parkuoti galėsite netoliese esančioje erdvėje.

Iki pasimatymo netrukus!

Organizatorius – Varėnos kultūros centras.

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .

 

 

2020-07-13T13:28:05+00:00