/Paukščių migracija primena apie paukščių gripo pavojų
2021 m. kovo 24 d.

Paukščių migracija primena apie paukščių gripo pavojų

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad didelio patogeniškumo paukščių gripas (H5N8) toliau plinta daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Iki šiol labiausiai virusas palietė Prancūzijos paukščių laikymo vietas, nemažai ligos atvejų yra patvirtinusios Vokietija, Lenkija bei kitos netolimos šalys, todėl specialistai ragina dar labiau sustiprinti biologinio saugumo priemonių įgyvendinimą ūkiuose.

Lietuvoje tarp naminių paukščių kol kas patvirtintas tik vienas šios užkrečiamosios paukščių ligos židinys. Tačiau orams šylant ir spartėjant laukinių vandens paukščių migracijai, vis gausesni paukščių būriai praskrenda ar apsistoja Lietuvoje, todėl tikėtina, kad ligos atvejų gali būti nustatyta daugiau.

Didelio patogeniškumo paukščių gripas Lietuvoje šiemet nustatytas ir laukinėje faunoje – virusas diagnozuotas gulbėms nebylėms Klaipėdos (3 atvejai), Raseinių, Kėdainių ir Kauno (po 1 atvejį) savivaldybėse.

Atsižvelgiant į VMVT nustatytą tvarką, paukščių migracijos laikotarpiu visi paukščių savininkai ir laikytojai privalo laikinai apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke ir išleisti juos tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su natūraliais ar dirbtiniais vandens telkiniais, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais vandens paukščiais. Paukščiams girdyti nenaudoti paviršinių vandens telkinių vandens, paukščių girdyklas ir pašarus laikyti po stogu arba paukščių laikymo patalpose.

Paukščių laikytojai turi įsivertinti taikomas biologinio saugumo priemones, ar jos tikrai yra veiksmingos ir gali apsaugoti nuo viruso patekimo iš laukinių paukščių į naminių paukščių ūkius.

Pastebėjus paukščių gripui būdingų požymių naminių paukščių pulke, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį prašoma apie tai pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui (8 310 51588), privačiam veterinarijos gydytojui arba VMVT (8 800 40 403).

Visas rekomendacijas paukščių augintojams ir laikytojams bei nuolat atnaujinamą informaciją apie paukščių gripą galima  surasti VMVT interneto svetainėje adresu https://vmvt.lt/node/4584.

 

VMVT Alytaus departamento Varėnos skyriaus informacija

2021-03-24T13:09:02+00:00