/Rudeninė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės
2019 m. lapkričio 28 d.

Rudeninė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės

Nors susirgimai šia pavojinga liga Lietuvoje jau tampa retu reiškiniu, tačiau pasiutligės grėsmė žmonėms ir gyvūnams visuomet išlieka, nes potencialus grėsmės šaltinis gali būti pasiutlige užsikrėtę gyvūnai.

Efektyviausia ir pagrindinė prevencijos priemonė yra vakcinacija nuo pasiutligės. Visi naminių gyvūnų savininkai kartą per metus arba atsižvelgdami į vakcinos gamintojo rekomendacijas, savo augintinius – šunis, kates, šeškus – privalo paskiepyti nuo pasiutligės. Šios prievolės nevykdantiems gyvūnų laikytojams gali būti skiriamos administracinės nuobaudos.

Nuo 2006 m. Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje kiekvienų metų pavasarį ir rudenį vykdoma oralinė laukinių gyvūnų vakcinacija, kurios metu, esant palankioms meteorologinėms sąlygoms, jaukai su vakcina išmėtomi iš orlaivių. Vakcinacijos rudens etapas buvo vykdomas š.m. spalio – lapkričio mėn.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad radus jaukų, jų negalima liesti. Jeigu asmuo turėjo sąlytį su jauku, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Jeigu Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje jaukai aptinkami prie gyvenamųjų namų, apie tai būtina pranešti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Varėnos valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 310) 51 588.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis ši mirtinai pavojinga virusinė liga žmonių populiacijoje paplitusi Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos žemynuose. Didžiausi suaugusiųjų ir vaikų sergamumo rodikliai registruojami Azijos žemyne, ypač Indijoje.

Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą, todėl įkandus bet kokiam gyvūnui rekomenduojama nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje paskutinis pasiutligės atvejis naminiam gyvūnui buvo nustatytas 2013 metais, kai Lietuvos – Baltarusijos pasienio gyvenvietėje laikomas nevakcinuotas prieš pasiutligę šuo susirgo šia liga po kontakto su laukiniais gyvūnais.

Parengta pagal Varėnos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pateiktą informaciją.

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .
2019-11-28T11:09:24+00:00