/Rudeninės paukščių migracijos metu saugokimės paukščių gripo
2018 m. spalio 15 d.

Rudeninės paukščių migracijos metu saugokimės paukščių gripo

Informuojame, kad laukinių paukščių migracijos metu naminių paukščių augintojams būtina paisyti biologinio saugumo reikalavimų. Atsižvelgiant į tai, pakeisti nurodymai dėl labai patogeniško paukščių gripo rizikos mažinimo ir apsaugos priemonių taikymo naminių paukščių laikymo vietose.

                      Prievolė pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo, rugsėjo ir spalio mėnesiais) naminius paukščius laikyti pastatuose išlieka tik labiau imliems – vandens paukščiams. Taip pat panaikintas reikalavimas laikyti antis ir žąsis atskirai nuo kitų naminių paukščių.

                      Paukščius rekomenduojama laikyti pastatuose, juos išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad nebūtų galimybių tiesiogiai kontaktuoti su laukiniais paukščiais. Lauko aikštelės turi būti iš visų pusių aptvertos, o iš viršaus uždengtos tinklu arba stogu, taip sumažinant tikimybę naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu nuo laukinių migruojančių.

                      Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100% visų ūkyje laikomų paukščių.

                      Apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą nedelsiant informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinius padalinius, kurių kontroliuojamose teritorijose laikomi naminiai paukščiai.

                      Gyventojai, Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje pastebėję laukinių vandens paukščių gaišenas, prašomi apie tai pranešti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Varėnos valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai telefonu 8 310 51588 arba visą parą veikiančiu VMVT nemokamu telefono numeriu 8 800 40403.

                      Europos Sąjungoje (ES) 2018 m. buvo nustatyti 33 paukščių gripo atvejai naminių paukščių laikymo vietose Nyderlanduose, Vokietijoje, Švedijoje, Italijoje ir Bulgarijoje, o laukiniams paukščiams – Danijoje, Suomijoje, Švedijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Airijoje, Slovakijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

                      Mokslininkų manymu, šios ligos rizika Lietuvai kol kas nėra didelė, – pavasarinės paukščių migracijos metu nebuvo užregistruotas nė vienas atvejis, o 2017 metais paukščių gripas buvo nustatytas 5 gulbėms.

Varėnos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

 

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .

 

 

2018-10-23T12:10:15+00:00