/Dargužiuose tradicinė Sekminių šventė vyko atnaujintoje erdvėje
2019 m. birželio 11 d.

Dargužiuose tradicinė Sekminių šventė vyko atnaujintoje erdvėje

Šeštadienio popietę į Dargužius visus sukvietė pagrindinė kaimo šventė – Sekminės. Ji vyko atnaujintoje erdvėje. Jau baigta Liepų gatvės rekonstrukcija: įrengti takai, apšvietimas, automobilių stovėjimo aikštelė ir vaikų žaidimo erdvė. Sutvarkyta aplinka šalia Dargužių amatų centro, bibliotekos ir bendruomenės namų. Anot rajono mero Algio Kašėtos: „Rekonstruota erdvė yra patogi tiek šventėms švęsti, tiek kasdieniam kaimo žmonių gyvenimui. Svarbu, kad gyventojai ir svečiai čia patogiai jaustųsi, o šalia gatvės esančios įstaigos sulauktų kuo daugiau lankytojų“.

Dargužiečiams Sekminės – ypatinga šventė. Ji švenčiama jau daugelį metų ir kaskart suburia daug žmonių, siekiama išlaikyti gražias tradicijas. Pasak renginio organizatorių, kaimas kadaise garsėjo ne tik savo pieningomis karvėmis ir gardžiais sūriais, bet ir gražia didele švente. Sekminės – šventė, švenčiama sekmą (t. y., septintą) savaitę po šv. Velykų. Ši šventė minima krikščioniškoje ir pagonių tradicijose. Jos metu garbinama augmenija ir naminiai gyvuliai, daugiausia dėmesio skiriama karvėms.

Ypatinga galia suteikiama jauniems berželiams. Pagonys medį laikė žmogaus ir visos gyvūnijos protėviu. Medis simbolizavo Visatos amžinumą, nesibaigiamumą, gimimą, mirtį ir atgimimą, mat jis žiemą apmiršta, o pavasarį vėl sužaliuoja. Medis simbolizavo ir visą pasaulį: jo šakos – dangų, kamienas – žemę, šaknys – požemį. Beržas išsiskiria iš kitų medžių tuo, kad yra itin gyvybingas – pirmasis pavasarį išsprogsta, auga ir prastoje žemėje. Sekminių metu namų šeimininkas po jauną berželį įkasdavo iš abiejų namų durų pusių, namiškiai beržų šakelėmis apkaišydavo vartus, puošdavo duris. Tikėta, kad beržai saugo nuo piktų dvasių, neša laimę. Ankstyvą Sekminių rytą piemenys išgindavo karves, o jų ragus apkaišydavo beržų šakelėmis ar net pririšdavo prie ragų ir visus nedidelius berželius. Tikėta, kad tokios karvės bus ramios, sveikos ir pieningos.

Šventė simboliškai buvo atidaryta piemenėliams papuošus nupieštą karvutę. Renginio metu šoko mažieji piemenukai, koncertavo Valkininkų seniūnas Antanas Juknevičius su šeima, eiles skaitė poetė Dana Ivanauskaitė-Volungevičienė ir Laimutė Peciukonienė, grojo Varėnos kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Paparcis“, skambias dainas dovanojo Valkininkų kultūros centro ansamblis „Santaka“.

Dargužių amatų centras į Sekminių šventę sukvietė krašto amatininkus, kurie čia pat vietoje demonstravo savo veiklas. Susirinko amatininkai: keramikė Dormantė Penkinski, riešinių mezgėja, apyrankių rišėja Edita Miliauskienė, papuošalų gamintoja Inga Kovalčiukienė, žolininkė ir pyragų kepėja Bronislava Kazlauskienė su dukra Ramune, bitininkas Jonas Jakaitis, knygų mylėtojas ir jų redaktorius Alfonsas Puzas, sūrių ir ledų gamintoja Laima Stankeviča bei sūrininkė Dalia Baranauskienė. Dizainerė Rūta Kukevičienė kvietė pasigaminti indų iš kavos tirščių. Arkliuku pasivėžinti siūlė Stasys Pecukonis. Fotoparodą Amatų centre surengė fotomenininkas Ričardas Anusauskas bei Rūta Žemaitienė. Šventės metu pirmą kartą buvo galima paskanauti natūralių ledų, pagamintų Amatų centre.

 

Solveiga Žukienė
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus viešųjų ryšių specialistė
Tel. (8 310) 32 021
El. paštas solveiga.zukiene@varena.lt
2019-06-13T08:06:08+00:00