/Kultūros ir meno taryba patvirtino „Sidabrinės bitės“ laureatus
2019 m. rugsėjo 12 d.

Kultūros ir meno taryba patvirtino „Sidabrinės bitės“ laureatus

Kitą sekmadienį, rugsėjo dvidešimt antrąją, Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje bus paminėtos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 144-osios gimimo metinės ir pagerbti šių metų „Sidabrinės bitės“ laureatai. Į pirmąjį posėdį susirinkusi naujai patvirtinta Varėnos rajono savivaldybės Kultūros ir meno taryba išsirinko pirmininką ir pavaduotoją bei patvirtino šių metų „Sidabrinės bitės“ laureatų kandidatūras.

Kultūros ir meno tarybos pirmininku balsų dauguma išrinktas Varėnos rajono savivaldybės tarybos narys Audrius Saulynas, o pavaduotoja – Varėnos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus patarėja Regina Svirskienė.

,,Sidabrinės bitės“ ženklai bus įsegti ir Varėnos rajono savivaldybės kultūros premijomis apdovanoti du iškilūs Varėnos krašto kultūros puoselėtojai – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus etnografas ir aktyvus Marcinkonių kaimo bendruomenės narys Jonas Bajoriūnas bei Maksimonių kaime gyvenanti ir kurianti žymi menininkė Rūta Indrašiūtė. J. Bajoriūno kandidatūrą „Sidabrinių bičių“ apdovanojimams pateikė Marcinkonių kaimo bendruomenė, o R. Indrašiūtės –  Varėnos kultūros centras.

Kultūros ir meno tarybai buvo pateiktos trys „Sidabrinės bitės“ laureatų kandidatūros. Tarybos nariai posėdyje beveik vienbalsiai pritarė Jono Bajoriūno ir Rūtos Indrašiūtės kandidatūroms, nes šių žmonių nuopelnai Varėnos krašto kultūrai ir menui yra neabejotinai dideli.

Rūta Indrašiūtė savo talentą ir veiklą įprasmina išskirtiniuose, išliekamąją vertę turinčiuose kūrybos darbuose. Ji yra baigusi M.K. Čiurlionio menų mokyklą, o gyvena ir kuria netoli Merkinės esančiame šiluose pasislėpusiame Maksimonių kaime. Čia – tikra menininkų Meka. Rūta gyvena drauge su mama, žymia menininke Elvyra Petraitiene, o šalia esančioje sodyboje gyvena ir kuria brolis, skulptorius Saulius Indrašius. Kitas brolis, žymus keramikas Džiugas Petraitis, kuria Merkinėje, keramikos dirbtuvėse „Vienaragių šilas“.

Rūta savo kūryboje naudoja skirtingas išraiškos formas. Kruopščiai ir subtiliai dekoruotuose darbuose – lietuvių tautodailei būdinga ornamentika, gamtos spalvos, tautosakos siužetai, juose atsispindi menininkę supantis pasaulis – fragmentai iš lietuvių liaudies pasakų, padavimų, dainų, augalai, žmonės, paukščiai žvėrys. Jos darbuose nerasime nei vieno pasikartojančio piešinio. Rūta kuria įspūdingus molio žaislus–švilpynes, kuriuos 2010 m. sertifikavo Žemės ūkio ministerija. Keramikė yra surengusi ne vieną autorinių darbų parodą bei dalyvavusi ne vienoje dešimtyje parodų su kitais kūrėjais Lietuvoje ir užsienyje. 2018 m. ji tapo geriausia menininke konkurse „Aukso vainikas“. Jos kūrybos darbų yra įsigiję M.K. Čiurlionio muziejus Kaune, kiti muziejai, kolekcininkai iš Lenkijos, Italijos, JAV, Japonijos. Pastaruoju metu R. Indrašiūtės kūryba žavisi Tokijo (Japonija) parodų lankytojai.

Jonas Bajoriūnas yra išskirtinai aktyvus kultūros puoselėtojas. Jis yra organizavęs ir įgyvendinęs ne vieną didelį kultūros renginį. Vieni žinomiausių – respublikinis folkloro festivalis „Subatos vakarėly“, Advento vakaronės, teminiai dainų vakarai. Jis aktyviai dalyvauja visuomeninėje kultūrinėje veikloje – yra Marcinkonių etnografinio ansamblio, Marcinkonių kaimo teatro, Marcinkonių humoro grupės „Spanguolė“ narys. J. Bajoriūnas organizuoja ir veda Užgavėnių šventes, romansų vakarus, vakarus senjorams ir vienišiems žmonėms, yra ilgametis rajoninių ir respublikinių renginių: Grybų šventės, „Polkos varžytuvių“, Kaimo kapelų varžytuvių“, „Dzūkų godų“, Armonikierių varžytuviųׅ ir kitų renginių vedantysis. J. Bajoriūnas yra ir vienas aktyviausių senųjų dzūkų tradicijų bei papročių puoselėtojų. Jo darbų kraičio skrynioje yra daug dainų, žaidimų, receptų, kuriuos savo iniciatyva surinko Marcinkonių bei aplinkiniuose kaimuose.

Rugsėjo dvidešimt antrąją po gražiausiais Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios skliautais vyksiantis renginys – simbolinė ir labai prasminga padėka iškiliausiems Varėnos krašto kūrėjams ir kultūros bei meno puoselėtojams.

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .

2019-09-12T17:02:28+00:00