/Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvade – drevinė bitininkystė Varėnos krašte
2020 m. liepos 3 d.

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvade – drevinė bitininkystė Varėnos krašte

Liepos 2 dieną Vilniaus rotušėje vyko Nematerialaus kultūros paveldo vertybių įrašymo į nacionalinį sąvadą šventinės iškilmės. Jų metu buvo pristatyta dešimt 2019 metais patvirtintų sąvado vertybių ir įteikti sertifikatai jų saugotojams.

Sąvadą papildė drevinė bitininkystė Varėnos krašte, Kuršių marių burvalčių vėtrungių gamyba, Lietuvos karaimų vestuvių tradicija, Mažosios Lietuvos delmonai, pirčių lankymo tradicija, Rasos šventė Kernavėje, Velykų būgno mušimo tradicija Aukštaitijoje, totorių vestuvių pyrago čiakčiako tradicija, vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija, Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicija.

Nematerialus kultūros paveldas – gyvas, klestintis, perduodamas iš kartos į kartą, teikiantis žmogui taip reikalingą tapatybės jausmą – visada užėmė svarbią vietą visuomenės gyvenime: nuo visuotinai į kraują įaugusių tradicijų iki mažų bendruomenių nuoširdžiai puoselėjamų papročių, kuriais jos dosniai dalijasi su visais, norinčiais pažinti ir patirti mūsų folklorą, liaudies meną ir amatus, ūkines veiklas, pasaulėžiūrą, net savitus bruožus išlaikiusius žmonių charakterius.

Džiugu, kad buvo pastebėta ir įvertinta mūsų krašto drevinė bitininkystė. Pristatant ją dainavo mūsų rajono Marcinkonių folkloro ansamblio dainininkės.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa įteikdamas Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijai sertifikatą, liudijantį įrašymą į nacionalinį sąvadą, sveikino ir dėkojo už tai, kad yra išsaugota pati seniausia ir pati saldžiausia tradicija.

Dzūkijos nacionalinio parko direktorius Eimutis Gudelevičius, atsiimdamas sertifikatą, dėkojo Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, komisijai už Varėnos krašto drevinės bitininkystės įtraukimą į sąvadą ir visam Dzūkijos nacionalinio parko kolektyvui.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pastebėjo, kad šis įvertinimas labai simboliškas, nes Varėnos herbe yra bitutės. Džiaugėsi, kad Dzūkijos nacionalinio parko direkcijos darbuotojų dėka nykstanti drevinio bitininkavimo tradicija buvo perimta iš krašto drevininkų ir puoselėjama. Dėkojo jiems už atsidavimą šiam kilniam ir prasmingam darbui, o ypač Romui Norkūnui, kuris bitutėms atiduoda visą savo širdį.

Sąvado sudarytojai – Lietuvos nacionalinis kultūros centras – dėkojo visiems, teikusiems paraiškas, puoselėjantiems savo krašto ar visai Lietuvai bendrą nematerialų paveldą – renkantiems duomenis, tiriantiems, užtikrinantiems perdavimą, buriantiems ir skatinantiems bendruomenes jį pažinti ir saugoti, atveriantiems šias vertybes visuomenei.

Irena Makselienė
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus viešųjų ryšių specialistė
Tel. (8 310) 32 021, el. p. irena.makseliene@varena.lt
www.varena.lt

2020-07-03T14:47:42+00:00