/Savivaldybėje diskutuota, kaip prasmingiau įamžinti M.K. Čiurlionio atminimą
2019 m. sausio 9 d.

Savivaldybėje diskutuota, kaip prasmingiau įamžinti M.K. Čiurlionio atminimą

Varėniškiai didžiuojasi, jog vienas iškiliausių visų laikų lietuvių menininkų Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė Senojoje Varėnoje. Būtent iš čia pasklido ir po visą pasaulį tebesklinda jo kūrybos šviesa. Gausūs šio menininko kūrybos mylėtojai domisi ne tik jo muzikos ir dailės kūriniais, bet ir šios išskirtinės asmenybės biografija bei lanko vietas, kuriose jis gimė ir gyveno. Todėl yra labai svarbu M.K. Čiurlionio gimtinę įamžinti taip, kad joje vietiniai gyventojai ir svečiai rastų kuo daugiau patrauklių su juo susijusių ženklų. Nors Varėnos krašte jo atminimas puoselėjamas labai simboliškai ir prasmingai – čia yra su M.K. Čiurlioniu susijusių akcentų, vyksta kultūros renginiai, kuriuose skamba šio kompozitoriaus muzika, tačiau siekiama jo atminimą įamžinti dar prasmingiau. Varėnos rajono savivaldybės vadovai kartu su savivaldybės specialistais, kultūros ir švietimo darbuotojais bei rajono meno žmonėmis, kuriems rūpi M.K. Čiurlionio atminimo puoselėjimas, diskutuoja dėl vizijos, kaip kūrybiškai ir patraukliai išplėtoti M. K.Čiurlionio gimtinės motyvą. Tariamasi, kokias iniciatyvas galima įgyvendinti keleto metų laikotarpiu ir kokios idėjos bus ilgalaikės. Savivaldybėje vykusiame pasitarime buvo išsakyta daug įdomių ir originalių  minčių – kalbėta apie Čiurlionį žyminčių įvairių ženklų kūrimą, Čiurlionio muzikos festivalių rengimą, plenerų organizavimą, kurių metu būtų kuriamos su Čiurlionio kūryba susiję skulptūros, suvenyrų Čiurlionio kūrybos motyvais gamybą bei kitas veiklas.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pažymėjo: „Ne tik didžiuojamės, kad M. K. Čiurlionis gimė Senojoje Varėnoje. Jaučiame pareigą jo atminimą įamžinti kuo prasmingiau ir sieksime, kad  Varėna taptų M.K. Čiurlionio miestu. Šiam tikslui įgyvendinti planuojame dalyvauti įvairiose programoseׅ“. Meras taip pat mano, jog pasaulinės reikšmės menininkui įamžinti jo gimtinėje turi būti kuriama nacionalinio lygmens programa.

Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė sakė, jog reikia parengti programą, kokios veiklos numatomos keliems metams, o kurias numatoma įgyvendinti per pastarąjį dešimtmetį. Pasak R. Svirskienės, pirmiausia reikia atnaujinti tuos objektus, kurie jau yra, kad jie būtų labiau lankomi. Vienas iš lankomiausių objektų – Senosios Varėnos Šv.  arkangelo Mykolo bažnyčia, kurioje yra ne tik daug su Čiurlionio kūryba susijusių elementų. Joje kasmet nuo 1998 metų, minint M. K. Čiurlionio gimimo dieną, įteikiamos Savivaldybės kultūros premijos ir ,,Sidabrinės bitės” ženklu apdovanojami labiausiai rajono kultūrai nusipelnę žmonės, vyksta tarptautinio menų festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ ir kiti koncertai. Artimiausiu metu būtina spręsti bažnyčios apšiltinimo klausimą, kad bažnyčioje būtų galima organizuoti dar daugiau renginių.  M.K. Čiurlionio gimimo vietai pagerbti Senojoje Varėnoje pastatytas atminimo akmuo. Jame iškalti žodžiai ,,Šioje vietoje stovėjo namas, kuriame gimė M. K. Čiurlionis’’. Deja, pati Čiurlionių sodyba iki mūsų laikų neišliko. Artimiausiu metu planuojama labiau išskirti šią vietą ir sutvarkyti aplinką aplink šį akmenį. Taip pat labai svarbu spręsti klausimą dėl skulptūrų ansamblio „M.K.Čiurlionio kelias“ atnaujinimo. Šis simbolinis kelias nuo Senosios Varėnos iki Druskininkų įrengtas 1975 metais, minint M. K. Čiurlionio 100-ąsias gimimo metines.

Šią vasarą planuojama surengti kūrybines dirbtuves, į kurias bus pakviesti architektai, dailininkai, muzikai bei kiti menininkai, kuriems rūpi M.K.Čiurlionio atminimo puoselėjimas. Kūrybinių dirbtuvių metu bus kartu kuriama vizija, kaip kuo prasmingiau šio menininko atminimą įamžinti jo gimtinėje.

 

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .

 

 

 

2019-01-09T14:13:03+00:00