/Susitelkusios bendruomenės rezultatas – nauja vaikų žaidimo aikštelė
2022 m. sausio 14 d.

Susitelkusios bendruomenės rezultatas – nauja vaikų žaidimo aikštelė

Kiek daugiau nei prieš tris dešimtmečius pasaulyje pirmą kartą buvo surengtas gyventojų dalyvaujamasis biudžetas. Lietuvoje jis dar tik žengia pirmuosius žingsnius, o pernai metų pavasarį ir Varėnos rajono savivaldybės gyventojai buvo pakviesti sudalyvauti šioje iniciatyvoje.

Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su bendruomene spręsti viešųjų lėšų panaudojimą, kai gyventojai patys siūlo idėjas ir balsuoja už labiausiai patikusias.

Pagrindinis dalyvaujamojo biudžeto tikslas – įtraukti kuo daugiau rajono gyventojų į sprendimų priėmimo procesą, skatinti imtis iniciatyvų gražinant ir gerinant savo gyvenamąją aplinką, telkti bendruomenę bendro tikslo siekimui.

2020 m. birželio 19 d. Varėnos rajono savivaldybės taryba patvirtino Gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai kurti ir gerinti, projektų idėjų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašą. Vadovaujantis šiuo aprašu, 2021 m. pavasarį buvo imtasi įgyvendinti pirmąjį mūsų rajone dalyvaujamąjį biudžetą.

Idėjos projektui turėjo būti sugeneruotos per mėnesį laiko. Administracijos specialistai teikė konsultacijas dokumentų rengimo, architektūros, inžineriniais ir kitais projektų ruošimui aktualiais klausimais. Pasibaigus numatytam laikotarpiui, buvo gauti trys projektai, iš kurių du parengė Varėnos miesto gyventojai ir vieną – Marcinkonių kaimo gyventojai. Iniciatyvos buvo labai laukiamos, tad šiek tiek padiskutavus ir pakoregavus dokumentaciją, nė vienas projektas nebuvo atmestas kaip netinkamas. Projektai buvo patvirtinti ir teikiami rajono gyventojų balsavimui.

Varėnos r., Marcinkonių kaimo gyventojai turėjo idėją sutvarkyti Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčios, kuri įtraukta į Kultūros paveldo sąrašą, ir kapinių prieigą.

Antroji idėja – siūlymas įrengti vaikų žaidimų aikštelę Varėnos miesto Marcinkonių g. 16/18/22 daugiabučių namų kvartale.

Trečiajame projekte buvo numatyta įrengti paplūdimio tinklinio aikštelę prie Varėnos pirmojo tvenkinio.

Dvi savaites Varėnos rajono gyventojai galėjo balsuoti už jiems labiausiai patinkantį projektą užpildydami elektroninę arba popierinę anketas. Mišrus balsavimo būdas buvo pasirinktas siekiant suteikti galimybę išreikšti savo nuomonę tiek jaunosios, tiek ir vyresniosios kartos atstovams.

Nuo pat balsavimo dienos išryškėjo projektas favoritas. Už vaikų žaidimo aikštelę aktyviai balsavo vietiniai gyventojai ir, tikriausiai paprašyti draugų ar giminių (tai nėra draudžiama), kaimų gyventojai. Buvo smagu stebėti, kaip projekto rengėjai sutelktai dirbo: aktyviai skleidė žinią apie pateiktą projektą, agitavo balsuoti ir patys vežė į Savivaldybės administraciją užpildytas balsavimo anketas. Džiaugėmės matydami, kad vienas iš iniciatyvos tikslų – suburti žmones – buvo pasiektas. Visą laiką pirmavęs projektas „Sukurkime Draugystės kiemą“ surinko daugiausia balsų, t. y. 65,3 proc. ir buvo paskelbtas laimėtoju.

Marcinkoniškių rengtas projektas, siekiantis pagražinti bažnyčios prieigą, gavo 14,3 proc., o Varėnos pirmojo tvenkinio paplūdimio poilsio zonos projektas – 20,4 proc. balsų.

Šiuo metu intensyviai vyksta projekto – laimėtojo „Sukurkime Draugystės kiemą“ įgyvendinimo darbai. Projekto suma – apie 19 tūkst. Eur. Planuojama, kad jau šių metų pavasarį jame dygs smėlio pilys, kils sūpuoklės ir skambiai klegės vaikų balsai.

DSC 2306 300x200

Nuoširdžiai dėkojame idėjų autoriams, projektų rengėjams, jiems talkinusiems asmenims ir balsavusiems rajono gyventojams už dalyvavimą iniciatyvoje. Tikimės, kad pernykštis pavyzdys įpūs pasitikėjimo ir paskatins aktyviau dalyvauti šių metų iniciatyvoje. Kviečiame rajono gyventojus jau dabar pradėti galvoti idėjas, kurios gražintų jūsų gyvenamąją aplinką, gerintų gyvenimo kokybę ar skaidrintų kasdieninę nuotaiką. O šių metų vasario pabaigoje skelbsime kvietimą teikti naujus idėjų projektus. Sekite naujienas ir nepraleiskite puikios progos!

2022-01-14T11:55:25+00:00