/Valkininkuose nušurmuliavo linksma Antaninių šventė
2020 m. birželio 16 d.

Valkininkuose nušurmuliavo linksma Antaninių šventė

Sekmadienį Valkininkų miestelis buvo pilnas šventinio šurmulio. Čia dideliame, nuotaikingame ir spalvingame „Antaninių kermošiuje“ linksminosi ne tik valkininkiečiai, bet ir svečiai. Prasidėjusi tituliniais Šv. Antano atlaidais Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje, kurių metu Šv. Mišias aukojo Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos rektorius, kunigas Andžej Šuškevič, šventė visą popietę tęsėsi miestelio aikštėje.

Iškilmės bažnyčioje buvo dvigubos, nes tądien buvo švenčiamos ir devintinės – religinė šventė,  skirta pagarbinti Švč. Sakramentui.  Liturgijos metu giedojo Valkininkų bažnyčios choras, vadovaujamas Evaldo Mankevičiaus. Tądien kaip ir per Sekmines senuoju papročiu buvo pašventinti žolynai, berželių šakos. Pamokslo metu kunigas A. Šuškevič prisiminė Šv. Antaną, Romos katalikų bažnyčios šventąjį, gimusį 1195 m. Lisabonoje, kuris buvo  misionierius, garsus pamokslininkas. Būdamas 15 metų, jis įstojo į Šv. Augustino vienuolyną, ten gavo išsilavinimą. Vėliau tapo elgetaujančiu pranciškonu, globojo nepasiturinčius. „Šv. Antanas yra pavyzdys mums, kaip svarbu būti misijonieriumi, t.y. atsidavusiu krikščioniu. Krikščioniška auka palieka gilų pėdsaką žmonėse“, – kalbėjo kunigas. Po Šv. Mišių buvo vyko eucharistinė procesija, kurios metu buvo aplankyti keturi altorėliai bei skaitytos ištraukos iš visų keturių evangelijų.

   Valkininkiečiai atgaivino seną, dar dvidešimtojo amžiaus pradžioje prasidėjusią tradiciją, kai Šv. Antano atlaidų metu turgaus aikštėje priešais bažnyčią buvo rengiamas didelis kaimiškas kermošius. „Antaninių kermošius“ Valkininkuose vyko jau devintą kartą. Šventė, kurią organizavo Valkininkų bendruomenė kartu su kultūros centru ir seniūnija, buvo tikrai turininga ir graži.

Po Šv. Mišių visi rinkosi į pagrindinę miestelio aikštę priešais bažnyčią. Čia nuo pat ryto kaip ir senovės kaimo turguje vyko mugė, kurioje buvo galima įsigyti tautodailės dirbinių ir dzūkiškų skanėstų. Čia vyko ir nuotaikingas „Antaninių kermošiaus“ koncertas. Renginį vedė Simona Juknevičiūtė. Šventės dalyvius pasveikinęs Valkininkų parapijos klebonas Bronius Krakevičius linkėjo skalsios duonelės, kvietė visus sušilti bendravimu ir pasilinksminti dainuojant ir šokant.

Su didžiausia seniūnijos švente valkininkiečius pasveikino Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta. „Antaninių kermošius“ – didžiausia jūsų šventė. Smagu, kad baigėsi karantinas ir galim bendrauti. Pabūkit gražioj tradicijoj ir bendrystėj. Kiti metai Valkininkams bus dar linksmesni, nes tikimės, kad jie taps mažąją kultūros sostine. Istorija garsūs Valkininkai tikrai verti tokio vardo. Linkiu jums puikios nuotaikos. Su švente, mielieji“, – skanų šimtalapį įteikdamas linkėjo meras.

Susirinkusius į smagią šventę pasveikino Seimo narys Juozas Baublys. „Sveikinu gausai susirinkusius į tradicinę šventę. Naudodamasis proga sveikinu visas Antaninas ir Antanus. Turit seniūną Antaną, jam patys nuoširdžiausi sveikinimai. Gražios šventinės nuotaikos“, – linkėjo J. Baublys.

Smagiai, artistiškai, su armonika, dainomis, lauko gėlių puokšte ir pyragu  didžiausios seniūnijos šventės proga pasveikino  su vietiniu ūkininku Sauliumi bričkutėje atvažiavęs Valkininkų seniūnijos seniūnas Antanas Juknevičius, trumpam tapęs Anzelmu. Šventėje simbolinės dovanėlės buvo įteiktos visiems Antanams ir Antaninoms. Juos nuotaikingomis dainomis pasveikino puikus Valkininkų moterų kolektyvas „Santaka“. Valkininkiečiai surengė išties puikią koncertinę programą, kurioje taip pat koncertavo Algirdas Klova ir italų atlikėjas Mario Di Pasquale, o kai užgrojo nuotaikingieji  folkloro grupės „Sadūnai“ muzikantai, nuo suolų šventės dalyviai pakilo šokti. Šventėje netrūko įvairiausių edukacinių veiklų nei mažiems, nei dideliems. Edukacinei veiklai skirtoje erdvėje buvo galima sudėti dėlionę „Pažink Valkininkų seniūniją“. Visi norintieji, padedami bendruomenės pirmininkės Danutės Blažulionienės, susipažino su išskirtiniais Valkininkų seniūnijos lankytinais objektais. Vyko projekto „Prisijungusi Lietuva“ žaidimas „Išmanusis laimės ratas“. Jo metu visi norintieji galėjo pasitikrinti savo skaitmeninio raštingumo žinias, daugiau sužinoti apie elektroninį parašą, saugų elgesį internete, elektronines paslaugas, bet ir laimėti simbolinių prizų. Tapybos edukacijoje „Mano miestelio ženklai“ visi norintys galėjo trumpam tapti tikrais graffiti menininkais ir aerozoliniais dažais sukurti ryškiausius Valkininkų simbolius – gražiausius vietos architektūros paminklus, valdovų portretus, heraldinius ženklus. Mėgstantys piešti ir tapyti buvo kviečiami į tapybos erdvę spalvingais dažais sukurti vasarišką, vešliais gėlynais ir pievomis kvepiantį natiurmortą. „Mažojoje spaustuvėje“ antspaudų pagalba galima buvo susikurti atviruką su Valkininkų ir Dzūkijos simboliais. Mažieji buvo kviečiami pūsti didelius burbulus, galėjo pasivažinėti „Žemaitukų slėnio“ arklio traukiamu vežimu ir klausėsi žemaitukų augintojo, Sauliaus Sinkevičiaus įspūdžių iš Tradicinio kinkinių žygio „Bėk, bėk žirgeli – su žemaitukais“. Edukacines veiklas išmėginti kvietė „Žaiskime lietuviškai“. „Žemėlapių edukacijos“ kvietė surasti Valkininkų miestelį skirtingo sudėtingumo ir laikmečių žemėlapiuose, iš arčiau patyrinėti Lietuvos reljefo ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapius. Šventės metu veikė ir Daivos Klovienės fotografijų paroda „Griežynė – veidai, susitikimai“.

Šiam tradiciniam renginiui buvo gauta 1 490 Eur valstybės parama pagal 2020 metų žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros skatinimo programos priemonę „Parama kaimo bendruomenėms“, kurią organizavo Žemės ūkio ministerija. Renginio pabaigoje buvo padėkota šventės rėmėjams – Žemės ūkio ministerijai, UAB „Velansta“ direktoriui Edvardui Andriuškevičiui, UAB „Staginis“ direktoriui Kęstučiui Jurgelioniui, Andriui Griežei, UAB „Infinity Deco“ direktoriui Sergėjui Višniakovui.

Valkininkų miestelis turtingas istorija bei darbščiais, kūrybingais žmonėmis ir ši šventė tai dar kartą paliudijo.

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .

2020-06-17T16:02:53+00:00