/Varėnoje bus atidaryta unikali meno paroda „Ukrainos tapyba iš Petrikivkos: 6 metai UNESCO Reprezentatyviajame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše“
2019 m. gruodžio 2 d.

Varėnoje bus atidaryta unikali meno paroda „Ukrainos tapyba iš Petrikivkos: 6 metai UNESCO Reprezentatyviajame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše“

Ukrainos ambasada Lietuvoje kartu su Varėnos rajono savivaldybe ir Varėnos kultūros centru organizuoja išskirtinę meno parodą „Ukrainos tapyba iš Petrikivkos: 6 metai UNESCO Reprezentatyviajame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše“, kuri bus atidaryta gruodžio 4 d. 16 val. Varėnos kultūros centro fojė. Joje bus eksponuojami Ukrainos dailininkių Valentinos Panko ir Anastasijos Čudnivec kūriniai.
Meno parodos atidaryme dalyvaus Ukrainos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Jo Ekscelencija ponas Volodimir Yatsenkivskij, jo žmona, diplomatė Roksolana Yatsenkivska ir
dailininkė Valentina Panko. Renginio metu parodos autorė ves tapybos dirbtuves – demonstruos šios tradicijos įgūdžius, o norintiems bus galima patiems išmėginti šią tradicinę liaudies tapybos techniką.
Visus, norinčius sudalyvauti parodos atidaryme bei pasiklausyti muzikinių kūrinių, atliekamų Irmanto Čepaičio, maloniai kviečiame atvykti. Parodą remia Ukrainos Ambasada Lietuvos Respublikoje. Varėnoje organizuojama paroda yra puikus keletą metų besitęsiantis Ukrainos ambasados Lietuvoje ir Varėnos rajono savivaldybės draugiško bendradarbiavimo pavyzdys.
Paroda veiks iki sausio 3 d.

Ukrainos liaudies meno meistrės, Ukrainos Nacionalinės dailininkų sąjungos narės, Ivano Nečujaus-Levickio premijos laureatės Valentinos Panko darbų paroda yra skirta Petrikivkos ornamentinės tapybos įtraukimo į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą 6 metų sukakčiai. Tai pirmasis toks nematerialaus kultūros paveldo reiškinys Ukrainoje, 2013 m. gruodžio 5 d. įtrauktas į UNESCO sąrašą. Petrikivkos dekoratyvinė tapyba pavadinta kaimo, kuriame šis menas prieš daugelį amžių gimė ir suklestėjo, vardu. Pats kaimas Petrikivka pavadintas paskutinio Zaporožės kariuomenės košo atamano, šio kaimo įkūrėjo, Petro Kalniševskio vardu.

Krašto istorija savo šaknimis siekia šimtmečių gilumą. Šis kaimas baudžiavos niekada nematė. Todėl čia visuomet gyvavo poreikis kurti, perkeičiant aplink esantį pasaulį į pasaką. Puošti piešiniais krosnis, trobų sienas – tai viena iš daugelio Petrikivkos šeimininkių tradicijų, kurios niekas neturėjo teisės nesilaikyti.

Vienas iš parodos tikslų yra supažindinti žiūrovą su šia meno rūšimi ir Petrikivkos tapybos meno pagalba atskleisti magišką Ukrainos gamtos pasaulį. Tas, kas bent vieną kartą yra matęs stebuklingą Petrikivkos gėlę, tikriausiai norės daugiau sužinoti apie tą žemę, kurios vardą ji nešioja, apie ją sukūrusius žmones. Ornamentinės tapybos meno jie mokėsi iš savo motinų ir močiučių. Ir tik jų dėka iki mūsų gyvos išliko Petrikivkos ornamento kompozicijos tradicijos, technika ir spalvų sprendimai. Ši tapyba išliko ir klesti, nepradingusi šimtmečių gelmėse, tapo sudėtingesnė, tobulesnė, pasipildė nauju turiniu ir formomis, spalvų įvairove, prabilo apie save visam pasauliui. Tai – didelis legendinio Valentinos tėvo, Fediro Panko, nusipelniusio liaudies meno meistro, kuriam likimas lėmė atkurti šią tapybą pokario metais, nuopelnas.

Petrikivkos ornamentinio piešimo tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Tai liudija parodoje pristatyti ir Anastasijos Čudnivec, meistrės dukters, darbai. Ji užtikrintai tęsia šias piešimo tradicijas.

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .
2019-12-02T17:29:41+00:00