/Varėnoje bus įteikta pirmoji Adolfo Ramanausko–Vanago premija
2018 m. lapkričio 21 d.

Varėnoje bus įteikta pirmoji Adolfo Ramanausko–Vanago premija

Lapkričio 29–ąją, minint Lietuvos Laisvės Kovos  Sąjūdžio deklaracijos signataro, Ginkluotųjų pajėgų vado Adolfo Ramanausko-Vanago  žuvimo dieną, Varėnoje bus įteikta pirmoji Varėnos rajono savivaldybės įsteigta Adolfo Ramanausko–Vanago premija. Pagerbiant šio legendinio Pietų Lietuvos partizanų vado asmenybę, premiją š.m. rugpjūčio 28 d. įsteigė Varėnos rajono savivaldybės taryba. A. Ramanauskas–Vanagas savo partizaninės kovos kelią pradėjo ir didžiąją jo dalį praėjo Varėnos krašte.

Pirmoji Adolfo Ramanausko-Vanago premija komisijos sprendimu bus įteikta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Memorialinio departamento direktoriaus pavaduotojui Eugenijui Peikštenįui,  istorikui, buvusiam Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejaus darbuotojui Dariui Indrišioniui, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentui Gintautui Vėliui ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Memorialinio departamento Atminimo programų skyriaus vyriausiajam istorikui Daliui Žygeliui už iniciatyvas ieškant ir atrandant A. Ramanausko-Vanago palaikus. Šiuos pretendentus premijai pasiūlė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Memorialinis departamentas.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pažymi: „Siekiame, kad šio iškilaus mūsų krašto kovotojo vardas būtų plačiai minimas ne tik šiemet, bet ir  kiekvienais metais. Teikdami A. Ramanausko–Vanago premiją, dar labiau įprasminsime jo atminimą“.

Iškilmingame renginyje, kuris vyks Varėnos kultūros centre,  dalyvaus Lietuvos kariuomenės vadas  gen. lt. Jonas Vytautas Žukas, A. Ramanausko–Vanago dukra Auksė Skokauskienė, brolis Albinas Ramanauskas, Seimo nariai. Renginio metu akustinį koncertą dovanos Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“. Tądien veiks Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro parengta paroda „Vanagas su vanagėliais“.

Adolfo Ramanausko–Vanago premijos dydis – vienas tūkstantis eurų. Ji bus skiriama kiekvienais metais siekiant skatinti Lietuvos visuomenę puoselėti Lietuvos laisvės idėją, branginti ir įamžinti  kovotojų už Lietuvos laisvę atminimą, reikšti ir įgyvendinti pozityvias idėjas, puoselėjančias ir ugdančias visuomenės pilietiškumą. Premija bus skiriama asmenims, labiausiai pasižymėjusiems už iniciatyvas ieškant ir atrandant partizanų žuvimo, palaidojimo vietas; už profesionalius sprendimus įamžinant partizanų atminimą; už jaunų žmonių patriotizmo ir pilietiškumo skatinimą ir rėmimą; už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią Lietuvos pilietiškumą ir patriotizmą, tautiškumą ir dvasines vertybes; už sukurtus literatūros, dailės, muzikos, teatro, kino kūrinius, skatinančius visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę, istorinę atmintį, skiepijančius meilę ir ištikimybę Lietuvai.

Į šią premiją gali pretenduoti Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių piliečiai, piliečių bendruomenės, asociacijos ir kiti fiziniai ar juridiniai asmenys, atitinkantys premijos nuostatų reikalavimus.  Premija tam pačiam asmeniui galės būti skiriama ne anksčiau kaip  po penkių metų. Asmenį, kuriam bus skiriama premija, renka Varėnos rajono savivaldybės mero potvarkiu sudaryta Adolfo Ramanausko-Vanago premijos kandidatų vertinimo komisija.

Kitais metais premija bus teikiama gegužės mėnesį, minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną Varėnoje arba Merkinėje.

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .
2018-11-21T17:55:01+00:00