/Varėnoje – įspūdingas koncertas „M. K. Čiurlionio Europos keliai. Lenkija“
2018 m. lapkričio 8 d.

Varėnoje – įspūdingas koncertas „M. K. Čiurlionio Europos keliai. Lenkija“

Varėnoje gražiausiais muzikos garsais nuskambėjo koncertas „M.K.Čiurlionio Europos keliai. Lenkija“. Neįkainojamą muzikinę dovaną varėniškiams dovanojo jauni talentingi atlikėjai, klausytojus simboliniais laiko tiltais pakvietę keliauti į Čiurlionio jaunystės miestą Varšuvą, kur menininkas studijavo. Labai prasminga, kad Čiurlionio namų organizuojamas koncertų ciklas prasidėjo Varėnoje, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimtinėje, o koncertą pristatė M.K.Čiurlionio proanūkis, pianistas, Čiurlionio namų vadovas, profesorius Rokas Zubovas.

Profesorius pažymėjo, jog šios gražios muzikinės iniciatyvos tikslas – kad M.K. Čiurlionio meninis palikimas skleistų kuo daugiau dvasinės šviesos bei sklistų kuo toliau ir kad prie jo prisiliestų kuo daugiau žmonių. „M. K. Čiurlionio namuose  sukūrėme programą, kuri vadinasi „M.K.Čiurlionio Europos keliai“. Ja prisilietėm prie skirtingų  miestų, kur jis gyveno, studijavo, kūrė. Šia muzika stengiamės papasakoti kiek platesnę istoriją apie tą laikmetį, to laikmečio stilių, pomėgius, idėjas.  Koncertas Varėnoje vadinasi „Varšuvos atsiminimai“. Pristatydamas šio koncerto temą, jis kvietė atkreipti dėmesį į tai, jog laikotarpis Varšuvoje, į kurią aštuoniolikmetis M.K. Čiurlionis atvyko studijuoti Muzikos institute fortepijono, vėliau – kompozicijos, formavo jaunojo menininko skonį, skatino siekti savų meninių tikslų, kurie gimė gražiaisiais kūriniais.  Čia jaunasis muzikas buvo labiausiai veikiamas mieste skambančios mazurkos, dainų, šokių, akademinių kūrinių. Beveik keturiolika metų, kuriuos genijus praleido Varšuvoje, turėjo didelės įtakos jo kūrybai ir pasaulėžiūrai. „Kai žiūrime iš šimto metų perspektyvos, man atrodo, kad jei jis tiek metų nebūtų  praleidęs Varšuvoje, nebūtų taip tiksliai ir aiškiai suformulavęs, ko reikia Lietuvos kultūrai, ateičiai, lietuvių menininkams, kad Lietuvos kultūra ir menas pražystų. Jam ta patirtis daug davė, nes ten nusižiūrėjo, kaip lenkai atranda ir moka aukštinti tautos praeitį. Visą šią patirtį jis perteikė ir Lietuvoje“.

Koncerte skambėjusius M.K. Čiurlionio, M. Karlovičiaus, Z. Noskowski kūrinius atliko trys jaunieji Lietuvos muzikos talentai: tarptautinių konkursų laureatė, festivalių dalyvė, aktyviai koncertuojanti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, sukūrusi vaidmenis keliose Vilnius City Opera operose sopranas Monika Kučinska, smuikininkė, tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė, griežusi kaip solistė su Valstybinių simfoniniu orkestru, dažna kamerinių programų dalyvė Anna Kasperovič ir pianistas Kšištof Markevič, 2014 m. magistro diplomu baigęs Fryderiko Chopino muzikos universitetą Varšuvoje, pasižymėjęs ne viename tarptautiniame ir respublikiniame pianistų konkurse. Talentingų jaunų kūrėjų subtiliai perteiktuose kūriniuose tarsi atgyja, atbunda ir į dvasinę erdvę beldžiasi M. K. Čiurlionio paveikslai. Jaukioje Varėnos kultūros centro kino ir parodų salėje, kurioje veikia varėniškio menininko Valdemaro Šemeškos tapybos darbų paroda, vykęs koncertas šį įspūdį dar labiau sustiprino.

Varėnos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Giedrius Samulevičius, dėkodamas muzikams už puikią dvasinę dovaną, sakė: „Dėkojame už išskirtinį vakarą ir puikų koncertą.  Jis mums primena žymų mūsų kraštietį. Mes labai didžiuojamės, kad šis didis menininkas gimė būtent mūsų krašte, Senojoje Varėnoje ir  visais laikais jį garsina“.

Už įspūdingą koncertą jo organizatoriams bei atlikėjams dėkojo Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos direktorė Renata Bakulienė. „Varėniškiams tokia muzika – kaip balzamas ant žaizdų. Labai smagu gyventi tuo tikru jausmu ir emocija, kurią šį vakarą dovanojote. Nuoširdžiai dėkojame“, – dėkojo direktorė. Nuoširdžių padėkų sulaukė  ir Senosios Varėnos M. K. Čiurlionio draugijos pirmininkė, Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokytoja metodininkė Elvyra Sinkevičienė, kuri organizavo ir rūpinosi, kad šis koncertas nuskambėtų Varėnoje. Jis – neabejotinai vienas iš tų skambių akordų, kurie labai simboliškai ir prasmingai skamba Varėnos krašte puoselėjant didžiausio visų laikų lietuvių genijaus M.K. Čiurlionio atminimą ir tarsi sugrąžina žymų kraštietį į savo gimtinę.

„…reikia turėti šviesos su savimi, iš savęs, kad šviestum tamsybėse visiems ant kelio stovintiems, kad jie išvydę patys rastų šviesos savyje ir eitų savo keliu, kad nestovėtų tamsybėse…“, – kadais rašė M. K. Čiurlionis. Varėniškiai labai didžiuojasi, kad būtent  smėlėtoje Senosios Varėnos žemėje įsižiebė ir iki šiol po visą pasaulį sklinda M.K.Čiurlionio kūrybos šviesa, kuri sušildo ir įkvepia visus, neabejingus muzikai ir menui.

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .

 

2018-11-09T17:14:08+00:00