/Varėnoje šurmuliavo spalvinga kalėdinė mugė „Vai, atvažiuoja šventa Kalėda”
2019 m. gruodžio 14 d.

Varėnoje šurmuliavo spalvinga kalėdinė mugė „Vai, atvažiuoja šventa Kalėda”

Artėjant prasmingiausioms metų šventėms didelius ir mažus varėniškius bei miesto svečius vėl sukvietė ir tikrą kalėdinę dvasią paskleidė šviesiose Varėnos kultūros centro kino ir parodų salės patalpose šurmuliavusi spalvinga ir gausi Varėnos krašto tautodailininkų ir amatininkų darbų paroda – pardavimas „Vai, atvažiuoja šventa Kalėda“. Kalėdinė mugė nuo pat ryt akį džiugino mielais dzūkiškais dirbiniais, įvairiausiais skanėstais. Šiemetė mugė – jau dešimtoji, ir kasmet ji vis gausesnė ir spalvingesnė, lyg didelę draugišką šeimą suburianti Varėnos krašto kūrėjus. Mugę prasmingomis adventinėmis dainomis pradėjo Nedzingės folkloro ansamblio dainininkės, vadovaujamos Nijolės Maceikienės.

Parodos–pardavimo atidarymo metu visus dalyvius ir susirinkusius su artėjančiomis gražiausiomis metų šventėmis tradiciškai dzūkiškai pasveikinęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta džiaugėsi gražiu reginiu ir kalėdine nuotaika, kurią mugėje spinduliavo Varėnos krašto meistrai. „Džiaugiuosi Jumis, mūsų auksarankiai – mezgėjai, drožėjai, pynėjai, lipdytojai, sūrių gamintojai ir kiti kūrėjai. Dėkoju, kad turite tiek daug entuziazmo, ugnelės gaminti ir savo gaminiais dalintis su kitais. Ši mugė – gera proga ir Jums visiems pabendrauti ir pajusti tą šventinę dvasią. Linkiu visiems geros nuotaikos ir gerų pirkinių, kūrybinės sėkmės ir gražių artėjančių švenčių!“, – linkėjo meras.

Mugę organizavo Varėnos kultūros centro ir Varėnos švietimo centro Turizmo ir verslo informacijos skyriaus darbuotojai. Varėnos kultūros centro vyr. specialistė kinui ir parodoms Lena Sinkevičienė pasidžiaugė, kad kiekvienais metais mugė darosi vis spalvingesnė ir joje visi kūrėjai atrodo kaip viena didelė ir darni dzūkų šeima. Visiems mugės dalyviams buvo įteiktos padėkos, ypatingai padėkota visus dešimt metų mugėse dalyvaujantiems kūrėjams: medžio drožėjui Algirdui Juškevičiui ir jo vadovaujamai dailės studijai „Kadagys“, verbų ir sausų puokščių rišėjai Eugenijai Bakšienei, keramikos meistrui Artūrui Survilai,  Varėnos socialinių paslaugų centro Senjorų dienos užimtumo grupei, Varėnos socialinių paslaugų centro Neįgalių jaunuolių dienos užimtumo grupei, kalviui Stasiui Truncei, paveikslus tapančiai ir rankdarbius gaminančiai Irenai Žukauskienei, rankdarbius gaminančiai Ritai Zlatkutei, bitininkui Petrui Parafinavičiui, riešinių mezgėjai Zojai Gavėnienei, papuošalus gaminančiai Justinai Skamarakienei.

Keturiasdešimt ir kasmet dalyvaujančių, ir pirmą kartą šioje mugėje savo darbais prekiavusių tautodailininkų bei amatininkų, ir mugėje apsilankiusieji buvo patenkinti. Juk didžiosios metų šventės jau čia pat. O maloniai nustebinti, pradžiuginti, sušildyti savo ir artimųjų Kalėdas norisi mielomis dovanomis. Tokių čia tądien tikrai netrūko. Pakalbinti Varėnos krašto meistrai sakė esantys dėkingi už suteiktą galimybę kasmet prieš didžiąsias metų šventes visiems kūrėjams ne tik parduoti savo darbus, bet ir drauge pabūti, pabendrauti. Jie dėkojo visiems perkantiems iš vietos amatininkų.

Šurmuliavusioje mugėje įvairovės tikrai netrūko. Medžio drožėjas Algirdas Juškevičius ir jo mokiniai kvietė įsigyti medžio skulptūrų ir kitų drožinių. Puikius kalvystės darbus siūlė Stasys Truncė. Didelio susidomėjimo sulaukė Dargužių amatų centro direktorės Sigitos Švedės ir darbuotojos Rimutės Gudonienės siūlomos įsigyti  žolelių arbatos, pyragėliai ir kiti dirbiniai. Mugės lankytojai skubėjo įsigyti marcinkoniškės Rūtos Sakalienės keptos duonos, grikinės babkos. Nuo stalo kaip mat „išgaravo“ Živilės Puidokaitienės gaminti obuolių sūriai ir dailios megztos dėžutės.  Keramikai Artūras Matonis ir Artūras Survila prekiavo įvairiaspalviais keramikos dirbiniais. Eugenija Bakšienė viliojo įspūdingomis kalėdinėmis sausų augalų puokštėmis, šiaudiniais „angelais“, „paukšteliais“ ir „varpeliais“, megztomis pirštinėmis, Irena Žukauskienė – mielais rankdarbiais, Rita Zlatkutė – veltais papuošalais. Akį traukė įvairiaspalvės Zojos Gavėnienės riešinės. Lankytojų susidomėjimo sulaukė Renatos Malūnavičienės gaminamos arbatos mišiniai, ekologiški kremai, muilai ir hidrolatai. Tikra mugės puošmena buvo Sigutės Čaplikienės dailūs papuošalai, išmoningų kepėjų gražiai marginti meduoliniai nameliai ir sausainukai. Pirkėjai skubėjo įsigyti naminės duonos, sūrių. Mugėje buvo galima įsigyti Varėnos socialinių paslaugų centrą lankančių neįgalių jaunuolių bei kitų užimtumo grupių narių darbelių ir kitų rankdarbių meistrų darbų.

Organizatoriai sakė, kad idėja surengti tokią kalėdinę dzūkiškų dirbinių mugę prieš dešimt metų gimė iš poreikio – savo artimą žmogų taip norisi pradžiuginti originalia, ne parduotuvėje pirkta masinės gamybos dovana. Kur kitur, jei ne mugėje, ją įsigysi? Šiųmetis renginys tikrai dvelkė dzūkiška dvasia, o jos organizatoriai džiaugiasi, kad mugė jau tapo tradicinė.

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .
2019-12-14T13:15:16+00:00