/Varėnos chorui „Harmonija“ – gausios ovacijos tarptautiniame kalėdinės muzikos chorų festivalyje Maltoje
2019 m. gruodžio 13 d.

Varėnos chorui „Harmonija“ – gausios ovacijos tarptautiniame kalėdinės muzikos chorų festivalyje Maltoje

Varėnos kultūros centro mišrus choras „Harmonija“, vadovaujamas veiklios, idėjų ir energijos nestokojančios vadovės Ilonos Zalanskienės, turi nemažų ambicijų koncertuoti ir sėkmės skinti laurus ne tik savo krašte, bet ir užsienio šalyse. Prieš didžiąsias metų šventes varėniškiams teko garbė sudalyvauti ir Varėną garsinti tarptautiniame Maltos kalėdinės muzikos festivalyje. Gražias tradicijas turinčiame ir kasmet organizuojamame  festivalyje, kuris sukviečia chorus iš viso pasaulio, šiemet dalyvavo dvidešimt chorų. Tris dienas įvairiuose Maltos miestuose vykusi ir gražiausiais balsais bei melodijomis nuskambėjusi išties įspūdinga muzikos fiesta suvienijo dainininkus iš Maltos, Graikijos, Italijos, Estijos, Ispanijos, Airijos, Bulgarijos, Anglijos ir Lietuvos. Varėniškiai puikiai atstovavo ne tik Varėnos kraštui, bet drauge su chorais iš  Vilniaus, Vievio, Lazdijų, Marijampolės – ir Lietuvai.

Tris  dienas šaunioji Varėnos ,,Harmonija” skambiai ,,skraidino” ,,Baltą paukštį”, melodingas kalėdines giesmes ir kitus Lietuvos ir užsienio kompozitorių kūrinius įspūdingiausiose  Maltos šventovėse. Pirmą festivalio vakarą jie koncertavo ir gausių plojimų sulaukė Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje Dinglio miestelyje, antrąjį – Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje Melihos miestelyje. Žiūrovai jau per pirmąjį koncertą įsiminė išskirtinai artistišką „Harmonijos“, kuriai vadovauja darni komanda: Ilona Zalanskienė, chormeisterė Loreta Tiškienė, koncertmeisteris Tomas Kizelis, pasirodymą.

Baigiamasis vakarinis koncertas visus dvidešimt festivalyje dalyvavusių chorų sukvietė ir gražiausiais balsais nuskambėjo Mosta miesto centre, pagrindinėje aikštėje esančioje didingoje, vertingais meno kūriniais dekoruotoje, garbingą praeitį liudijančioje Šv. Marijos bazilikoje, kurioje chorams plojo maždaug tūkstantis festivalio dalyvių ir svečių, o koncertą tiesiogiai transliavo Maltos televizija. Jame Varėnos ,,Harmonija” sulaukė daug ovacijų. Dainuoti po nenusakomo grožio Šv. Marijos bazilikos skliautais klausant bene tūkstančiui žmonių išties ypatingas jausmas!  Ši šventovė ne tik įspūdinga, bet ir ypatinga – į ją II pasaulinio karo metu buvo numesta bomba, kuri įkritusi per kupolą ant grindų, nesprogo. Tuomet bažnyčioje meldėsi ir stebuklingu būdu žūties išvengė šimtai žmonių. Šios bombos kopiją galima pamatyti zakristijoje, o tikroji bomba buvo įmesta į jūrą ir susprogdinta.

Festivalio pabaigoje „Harmonijos“ vadovei diplomą ir prizą įteikdamas šio festivalio prezidentas Anthony Misfud padėkojo už varėniškių „jautriai skambėjusį dainavimą“ ir  pabrėžė, jog ir jo, ir kitų dėmesį patraukė ir sužavėjo dirigentės išraiškingumas, muzikalumas, artistiškumas ir be galo jautriai dainuojantis choras. Pagiriamųjų žodžių ir stipraus palaikymo „Harmonijai“ už nuoširdžias emocijas negailėjo kitų chorų vadovai.  Žiūrovai liko sužavėti choro dainomis ir gražia lietuviška kalba.

                       „Į Varėną parskridome tikrai su vasariška ir pakilia nuotaika, nes į savo miestą parskraidinome žinią, kad  Varėnos vardą Maltoje išgirdo daugybė žmonių“, – džiaugiasi I. Zalanskienė.  „Buvo puiki galimybė išbandyti savo jėgas dalyvaujant Europos šalių festivalyje. Įdomu palyginti, kaip mes atrodysim kitų šalių chorų kontekste. Labai džiaugiuosi savo choristais, jie padainavo nepriekaištingai. Festivalis yra ir savotiškas iššūkis, nes turi kiekvienoj erdvėj pasitikrini, kiek tu gebi prisitaikyti prie akustikos, technikos, kad mūsų „Harmonija“ suskambėtų tikrai  harmoningai. Tas adrenalinas labai „veža“, motyvuoja ir augina mane  kaip vadovę, o choristus –  kaip kolektyvą. Labai lengva koncertuoti pasiruošus, o kai nežinai, kaip be repeticijų pasirodysi, kaip tu gebi priimti ir gerai sudainuoti – didelis išbandymas. Įspūdingiausias buvo paskutinis, finalinis koncertas. Bazilika sužavėjo savo didybe ir sakralumu. Buvom labai šiltai priimti, sulaukėm didelio palaikymo ir ovacijų. Kitų chorų vadovai išsakė daug komplimentų. Tokie dalykai vienareikšmiškai augina. Supranti tą prasmę, kad kuo daugiau įdedi triūso, tuo daugiau patiri pasitenkinimo ir džiaugsmo. Turėjome išties išskirtinę progą susitikti su kitais chorais iš įvairių šalių, paklausyti jų dainavimo ir drauge padainuoti tvyrant magiškai prieškalėdinei Maltos miesteliuose tvyrančiai atmosferai. Dainuoti tokiose istorija ir menu alsuojančiose erdvėse yra nepakartojamai nuostabu! Ši kelionė į Maltą bei dalyvavimas prieškalėdines nuotaikas kuriančiame festivalyje yra didelis paskatinimas ir motyvacija mums su dar didesniu įkvėpimu ir entuziazmu tęsti savo kūrybinę veiklą. Juk mes ne tik dainavome, bet ir turėjome galimybę šventinės dvasios įkvėpti vaikščiodami po kalėdinėmis dekoracijomis pasipuošusius Maltos miestelius, pamatyti pačius svarbiausius lankytinus objektus, bent šiek tiek susipažinti su Maltos istorija, tradicijomis ir šiuolaikiniu gyvenimu. Juk Malta garsi savo tradicijomis ir turtingu kultūriniu gyvenimu“.

Varėniškiai prieš koncertus daug repetavo netradicinėse erdvėse.  Pirmoji choristų repeticija įvyko Bergamo oro uoste pakeliui iš Milano į Maltą. Aplodismentų buvo daug! Teko jiems repetuoti ir susėdus ant milžiniškų akmenų ant Viduržemio jūros kranto. „Harmonijos“ kelionė buvo ir su „istorijos prieskoniu“. Milane spėjo aplankyti žymiąją Milano Katedrą, Leonardo da Vinčio freską ,,Paskutinė vakarienė”, ,,La Scala” operos teatrą, Sforcų pilį, garsiąsias Milano kapines. Maltoje varėniškiai grožėjosi senąja architektūra, siaurų gatvelių šurmuliu ir jaukumu, šventovių didybe, kalnais, jūros gaiva. Neįtikėtina, kad tokioje mažoje saloje yra septyniasdešimt penki miesteliai ir keturi šimtai septyniolika bažnyčių!

„Harmonijos“ choristai džiaugiasi, kad ilgas repeticijas tikrai atperka dalyvavimas tokiuose išskirtiniuose renginiuose. Jų teigimu,  didelis pasididžiavimas yra dainuoti „Harmonijoje“, kartu atstovauti Varėnos kraštui ir Lietuvai užsienyje vykstančiuose konkursuose, festivaliuose, koncertuose.

„Harmonijoje“ dainuoja apie penkiasdešimt varėniškių. Choras surengė daug skambių koncertų Varėnos krašte ir Lietuvoje, Prahos Advento festivalyje, Prenclau mieste Vokietijoje. Jis pelnė padėkų ir apdovanojimų – iš VI tarptautinio chorinės muzikos festivalio „Auksinė Šalčios juosta” parvežė Sidabrinę Šalčios juostą, o dešimtajame respublikiniame chorų konkurse-festivalyje „Mūsų dainose” iškovojo pirmąją vietą ir laimėjo pagrindinį prizą. Praėjusių metų gegužę Lenkijos Barczewo tarptautiniame chorų konkurse laimėjo Sidabro diplomą, praėjusių metų spalį – Kalėjos mieste Ispanijoje vykusiame tarptautiniame chorų festivalyje laimėjo Sidabro diplomą, o šį pavasarį tarptautiniame chorų konkurse Sopote – Sidabro diplomą.

„Turime ambicingų planų ir bendraudami su iš Varėnos kilusiu, o dabar Amerikoje gyvenančiu ir dirbančiu žymiu vargonininku Virginijumi Barkausku, taip pat bendradarbiaudami su Amerikos lietuvių bendruomene, žadame kitų metų rudenį savo atliekamas dainas „skraidinti“ už Atlanto ir dainuoti bei Varėnos vardą garsinti Niujorke“, – tikrai ambicingus planus atskleidžia „Harmonijos“ vadovė Ilona Zalanskienė.

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,
tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144, el. paštas ruta.averkiene@varena.lt .

2019-12-13T11:09:58+00:00