/Varėnos kultūros centro folkloro ansamblis „Žeiria“ dzūkiškomis dainomis garsina mūsų kraštą
2020 m. liepos 4 d.

Varėnos kultūros centro folkloro ansamblis „Žeiria“ dzūkiškomis dainomis garsina mūsų kraštą

Šiandien Varėnos miesto legendų ir padavimų parke skambėjo dainos, klegėjo juokas.  Kultūros centro folkloro ansamblis „Žeiria“, šiais metais švenčiantis kūrybinės veiklos 10-metį, visiems savo draugams bei liaudies kūrybos gerbėjams dovanojo koncertą „Mūs pradzių pradzia“. Dainomis ir šokiais  perpintą, nuotaikingą  ansamblio atsiradimo istoriją pasakojo patys nariai. Jiems talkino Varėnos kultūros centro instrumentinio folkloro grupė „Pakulikės“ (vad. Violeta Naruševičiūtė) bei armonikierius Pranas Ulbinas.

Kaip pasakojo „Žeirios“ vadovė, ansamblio pradžių pradžia buvo  „pasdainavimų būrelis“, kuris neįsivaizduojamas be amžinąjį atilsį Linutės Būdienės. Jos atminimą pagerbė dzūkiška daina „Rūtela žalioji, jau nežaliuosi“.

Pirmasis ansamblio pasirodymas įvyko 2010 m. kultūros centro organizuotoje Atvelykio vakaronėje. Šiuo metu ansamblį sudaro 20 įvairaus amžiaus bei profesijų žmonių, kurių širdyse rusena meilė lietuvių liaudies dainoms. Todėl ir pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai, nes žodis „žeiria“ dzūkiškai reiškia žarija.

Per dešimt metų ansamblio repertuaro pagrindą sudaro Varėnos krašto folkloras: dainos, šokiai bei žaidimai. Kolektyvas paruošęs „Advento dainų, žaidimų ir papročių“, „Partizaninių dainų“, „Įkurtuvių“, „Užgavėnių“, „Ne bet kokia aš mergelė buvau“ programas. Ansamblis organizavo ir koncertavo įvairiuose rajoniniuose ir regioniniuose renginiuose:  Lietuvos ansamblių dainų šventėje „Mūsų tarmės iš kartos į kartą“, Lietuvos dainų šventėje „Čia mano namai“, tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Baltica“, „Skamba skamba kankliai“, „Aš padainūsiu dainų dainelę“, Dainavos krašto folkloro šventėje, Lietuvos šimtmečio dainų šventėje „Vardan tos…“. Sėkmingai pasirodė LRT televizijos laidoje „Duokim garo“ ir pateko į pusfinalių varžytuves.

Varėnos kraštą ir dzūkišką tarmę garsino užsienyje. Dalyvavo  festivalyje „Pa Peteriam“ Latvijoje, Derliaus šventėje Šemude, Prenclau miesto šventėje, tarptautiniame folkloro festivalyje Benevente, derliaus šventėje Ožyše, tarptautiniame folkloro festivalyje Batumyje. 2018 metais ansambliui suteikta I mėgėjų meno kolektyvo kategorija.

Šventinį koncertą vedęs charizmatiškasis Jonas Bajoriūnas į sceną pakvietė pirmuosius sveikintojus.  Tai buvo artimi kaimynai – Marcinkonių folkloro ansamblis (vad. Rimutė Avižinienė). Šiltus linkėjimus ir dainas taip pat dovanojo Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblis „Srauna“ (vad. Toma Grašytė-Jegelevičienė). Pasveikinti bendraminčių dainų puoselėtojų atvyko ir Alytaus kultūros centro folkloro ansamblis „Žvangucis“ (vad. Giedrius Griškevičius).

Pagerbti „Žeirios“ ansamblį atvyko Varėnos rajono meras Algis Kašėta. Sveikindamas jis dėkojo vadovei Vaidai Naruševičiūtei, kad atnešė į Varėną tą pirmą žariją ir subūrė dzūkišką dainą mylinčius žmones. Meras sakė, jog didžiuojasi, kad mūsų krašto dainos skamba ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Linkėjo ansamblio „Žeiria“ kolektyvui  gražiai gyvuoti ir džiuginti dar ne vieną dešimtį metų. Meras kartu su Varėnos rajono savivaldybės kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutiene įteikė padėkos raštus ir dovanas kiekvienam ansamblio dalyviui.

Vėliau L. Denutienė įteikė Lietuvos Respublikos Seimo nario Juozo Baublio sveikinimą folkloro ansamblio „Žeiria“ vadovei V. Naruševičiūtei už tai, kad jau dešimt metų kuria ypatingą ansamblio dvasią, kupiną bendruomeniškumo jausmo ir meilės unikaliai Dzūkijos kultūrai, tradicijoms bei papročiams.

Prie gausių sveikinimų prisidėjo Varėnos kultūros centro laikinai einanti direktoriaus pareigas Miglita Kašėtienė. Ji pasidžiaugė, kad nors ansamblis jaunas, jam dar tik dešimt metų, o jis jau didelis etnokultūros židinys. Dėkojo vadovei už darbą, už „įdėtą širdį“.

Tarp sveikintojų buvo ir  Varėnos kultūros centro mišraus choro „Varpilė“ vadovė Ramona Elena Velžienė, kuri linkėjo švęsti dar ne vieną dešimtmetį.

Folkloro ansamblio „Žeiria“ vadovė V. Naruševičiūtė nuoširdžiai dėkojo Varėnos kultūros centro kolektyvui už pagalbą organizuojant šventinį koncertą,  savo kolektyvo nariams, vedėjui J. Bajoriūnui ir  visiems sveikintojams, kurie negailėjo gražių, nuoširdžių  palinkėjimų.

Šiandien daina ir šokis sujungė visus į vieną darnų žiedą, kuris dovanojo puikią bendrystės nuotaiką.

 

Irena Makselienė
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus viešųjų ryšių specialistė
Tel. (8 310) 32 021, el. p. irena.makseliene@varena.lt
www.varena.lt

2020-07-07T09:55:01+00:00