/Vidaus reikalų ministrė siūlo pratęsti nepaprastąją padėtį dar mėnesiui
2021 m. gruodžio 1 d.

Vidaus reikalų ministrė siūlo pratęsti nepaprastąją padėtį dar mėnesiui

Vidaus reikalų ministerija pasiūlė Vyriausybei pratęsti nepaprastosios padėties terminą dar vienam mėnesiui, t. y. iki sausio 10 d., Vyriausybė sprendimą turėtų būti priimti penktadienį.

„Atsižvelgę į neramumus ir kylančias rizikas Lietuvos pasienyje su Baltarusija nepaprastoji padėtis turėtų būti pratęsiama dar mėnesiui. Būtina ir toliau užkardyti grėsmes, kol Baltarusijos pasienyje matome migrantus, negalime nusiraminti, nes režimas bet kada gali pakartoti atakas. Mūsų pajėgos turi būti maksimaliai sutelktos“, – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.

Pastebima, kad suaktyvėjo neteisėtų migrantų gabenimas, pradėta virš 60 ikiteisminių tyrimų dėl asmenų gabenimo. Kriminalinės žvalgybos duomenimis, atsiranda ryšių tarp Lietuvos ir Baltarusijos organizuoto nusikalstamumo grupuočių – bandoma kurti gabentojų tinklus, buvo užfiksuota atvejų, kai žmonės buvo gabenami krovininėmis transporto priemonėmis. Jau kelis kartus buvo sugadinta koncertina.

Skaičiuojama, kad šiuo metu Baltarusijoje yra nuo 7 iki 15 tūkst. neteisėtų migrantų, jie turėtų repatriaciniais skrydžiais išvykti iš Minsko į savo kilmės šalis. Tačiau kol tai neįvyko, išlieka rizika, kad jie gali būti atsidurti prie Lietuvos pasienio.

Vyriausybei pritarus pratęsti nepaprastąją padėtį, ketinama stiprinti sienos apsaugą. Įtraukiamas elementas dėl bandymo kirsti sieną nustatytose vietose neleistinu būdu – sudaromos prielaidos užkardyti galimas provokacijas pasienio kontrolės punktuose, ne tik vadinamojoje žalioje zonoje. Toks sprendimas priimtas reaguojant į įvykius Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje.

Nepaprastoji padėtis būtų įvedama ir Lietuvos bei Lenkijos pasienyje siekiant užkardyti antrinę migraciją iš Lenkijos.

Be to ketinama atsisakyti nepaprastosios padėties teritorijoje, esančioje 200 metrų atstumu aplink migrantų apgyvendinimo centrus. Šis ribojimas yra perteklinis, ypač miestuose.  Taip pat bus atsisakyta galimybės transporto priemonėms patekti į nepaprastosios padėties teritoriją.

Reaguojant į situaciją Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje, nuo lapkričio 10 d. pasienio ruože prie Lietuvos sienos su Baltarusija ir teritorijoje, nusidriekusioje 5 kilometrų atstumu į valstybės gilumą nuo pasienio ruožo, bei užsieniečių apgyvendinimo vietose ir 200 metrų atstumu aplink jas buvo įvesta nepaprastoji padėtis.

Pagal Konstituciją sprendimą dėl nepaprastosios padėties įvedimo priima Seimas.

Papildomai patvirtinta tvarka, kad žiniasklaidos atstovai galės laisviau patekti į migrantų apgyvendinimo vietas, jiems reikės suderinti leidimą su Valstybės sienos apsaugos ir Užsieniečių registracijos centrų vadovais.

LR Vidaus reikalų ministerijos informacija

2021-12-01T17:49:43+00:00