2023 m. Varėnos rajono kultūros ir sporto renginių planas
Varėnos rajono kultūros renginius rasite čia:
http://varenoskultura.lt/renginiai.html
https://www.facebook.com/varenoskultura.lt/
http://biblioteka.varena.lt/lt/
http://www.merkinesmuziejus.lt/
https://www.facebook.com/Merkin%C4%97s-kra%C5%A1to-muziejus-553415064711092/
2020 m.
Varėnos kultūros centro 2020 m. vadovo užduotys
Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos 2020 m. vadovo užduotys
Merkinės krašto muziejaus 2020 m. vadovo užduotys
2020 m. Varėnos kultūros centro veiklos ataskaita
2020 m. Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veiklos ataskaita
2020 m. Merkinės krašto muziejaus veiklos ataskaita
2021 m.
Varėnos kultūros centro 2021 m. vadovo užduotys
2021 m. Varėnos kultūros centro veiklos ataskaita
2021 m. Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vadovo užduotys
2021 m. Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veiklos ataskaita
Merkinės krašto muziejaus 2021 m. vadovo užduotys
2021 m. Merkinės krašto muziejaus veiklos ataskaita
2022 m.
Varėnos kultūros centro 2023 m. vadovo užduotys
2022 m. Varėnos kultūros centro veiklos ataskaita
Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos 2023 m. vadovo užduotys
2022 m. Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veiklos ataskaita
Adolfo Ramanausko–Vanago premiją 2018 m. rugpjūčio 28 d. įsteigė Varėnos rajono savivaldybės taryba. Ji įsteigta pagerbiant legendinį Pietų Lietuvos partizanų vadą, kuris savo partizaninės kovos kelią pradėjo ir didžiąją jo dalį praėjo Varėnos krašte. Premija skiriama kiekvienais metais siekiant skatinti Lietuvos visuomenę puoselėti Lietuvos laisvės idėją, branginti ir įamžinti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimą, reikšti ir įgyvendinti pozityvias idėjas, puoselėjančias ir ugdančias visuomenės pilietiškumą. Premija bus skiriama asmenims, labiausiai pasižymėjusiems už iniciatyvas ieškant ir atrandant partizanų žuvimo, palaidojimo vietas; už profesionalius sprendimus įamžinant partizanų atminimą; už jaunų žmonių patriotizmo ir pilietiškumo skatinimą ir rėmimą; už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią Lietuvos pilietiškumą ir patriotizmą, tautiškumą ir dvasines vertybes; už sukurtus literatūros, dailės, muzikos, teatro, kino kūrinius, skatinančius visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę, istorinę atmintį, skiepijančius meilę ir ištikimybę Lietuvai.
ADOLFO RAMANAUSKO-VANAGO PREMIJOS NUOSTATAI.
Laureatų sąrašą galite rasti čia.
1998 m. įsteigta Varėnos rajono savivaldybės „Sidabrinės bitės“ premija.
Laureatų sąrašą galite rasti čia.
Laureatų sąrašą galite rasti čia.
Kultūros paveldas – per kelias kartas perimtos etniniu, istoriniu, estetiniu ar moksliniu požiūriu svarbios kultūros vertybės. Kultūros paveldas skirstomas į materialųjį ir nematerialųjį paveldą. Kultūros paveldo samprata klostėsi šimtmečius. Ilgą laiką kultūros paveldu laikyti pavieniai architektūros, dailės, archeologijos ir istorijos paminklai. Nuo XX a. antrosios pusės kultūros paveldą imta traktuoti kaip kultūrinės ir gamtinės aplinkos visumą. Kultūros paveldas – per kelias kartas perimtos etniniu, istoriniu, estetiniu ar moksliniu požiūriu svarbios kultūros vertybės. Kultūros paveldas skirstomas į materialųjį ir nematerialųjį paveldą.
1972 m. UNESCO priimtoje Pasaulinio kultūros ir gamtos paveldo globos konvencijoje skelbiama, kad kiekvienos tautos paveldas yra visų tautų paveldas, kurį būtina pažinti ir saugoti. Konvenciją ratifikavo ar prie jos prisijungė 193 valstybės, Lietuva – 1992 m. Reikšmingiausius kultūros paveldo objektus Pasaulio paveldo komitetas skelbia pasaulio paveldo paminklais.
Lietuvos valstybės Kultūros vertybių registre įregistruota virš 25 400 nekilnojamojo kultūros paveldo objektų. Šis registras nuolat tikslinamas ir pildomas naujais objektais. Varėnos rajone yra daugiau kaip 480 objektų.
KULTŪROS VERTYBIŲ REGISTRĄ GALITE RASTI ČIA
2023 m. gegužės 24 d. 13 val. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos ketvirtosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos nuotoliniame posėdyje numatomi svarstyti klausimai:
Česukų senovės gyvenvietės (u. k. 27058), Varėnos rajono sav., Merkinės sen., Česukų k., nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akto projektas dėl apskaitos duomenų patikslinimo.
Papildoma informacija:
Statusas: Senovės gyvenvietė pripažinta valstybės saugoma.
Akto parengimo pagrindas: 1) Kultūros paveldo objektui nėra parengtas ir patvirtintas Aktas; 2) apskaitos dokumentacijos parengimas įtrauktas į Kultūros paveldo centro 2022 m. Kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo planą.
Aktu siūloma: Apibrėžti teritoriją, jo plotą sumažinant (šiaurės vakarinėje ir šiaurės rytinėje dalyse priderinant prie žemės sklypų ribų, kitose dalyse pagal reljefą; tokiu būdu teritorija sumažėtų rytinėje ir vakarinėje dalyse, padidėtų pietvakarių kryptimi; neapibrėžti apsaugos zonos (patenka į Dzūkijos nacionalinio parko Nemuno kraštovaizdžio draustinio ir Merkio kraštovaizdžio draustinio teritoriją); nustatyti archeologinį ir kraštovaidžio vertingųjų savybių pobūdžius, vertingąsias savybes (reljefą), regioninį reikšmingumo lygmenį. Akto projekto rengėjas: Kultūros paveldo centras.
Česukų dvarvietės (u. k. 30285), Varėnos rajono sav., Merkinės sen., Česukų k., nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akto projektas dėl apskaitos duomenų patikslinimo.
Papildoma informacija:
Statusas: Dvarvietė pripažinta valstybės saugoma.
Akto parengimo pagrindas: 1) Kultūros paveldo objektui nėra parengtas ir patvirtintas Aktas; 2) apskaitos dokumentacijos parengimas įtrauktas į Kultūros paveldo centro 2022 m. Kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo planą.
Aktu siūloma: Apibrėžti teritoriją, jos plotą sumažinant (rytinėje ir pietinėje dalyse priderinant prie žemės sklypų ribų, kitose vietose pagal reljefą; tokiu būdu teritorija padidėtų pietų, pietvakarių ir pietryčių kryptimis, sumažėtų vakarinėje, šiaurinėje ir rytinėje dalyse); neapibrėžti apsaugos zonos (patenka į Dzūkijos nacionalinio parko Merkio kraštovaizdžio draustinio teritoriją); nustatyti archeologinį ir kraštovaizdžio vertingųjų savybių pobūdžius, vertingąsias savybes (reljefą, kultūrinį sluoksnį), regioninį reikšmingumo lygmenį. Akto projekto rengėjas: Kultūros paveldo centras.
Merkinės senovės gyvenvietės II (u. k. 12106), Varėnos rajono sav., Merkinės sen., Merkinės mstl., nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akto projektas dėl apskaitos duomenų patikslinimo.
Papildoma informacija:
Statusas: Senovės gyvenvietė pripažinta valstybės saugoma.
Akto parengimo pagrindas: 1) Kultūros paveldo objektui nėra parengtas ir patvirtintas Aktas; 2) apskaitos dokumentacijos parengimas įtrauktas į Kultūros paveldo centro 2022 m. Kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo planą.
Aktu siūloma: Apibrėžti teritoriją, jos plotą padidinant (rytinėje ir pietinėje pusėse ir dalyje vakarinės pusės ribas priderinant prie žemės sklypų ribų, kitose vietose pagal reljefą; tokiu būdu teritorija padidėtų pietrytinėje, šiaurės vakarinėje–vakarinėje dalyse, sumažėtų šiaurinėje–šiaurės rytinėje ir nežymiai rytinėje bei pietinėje dalyse); neapibrėžti apsaugos zonos (patenka į Dzūkijos nacionalinio parko Merkio kraštovaizdžio draustinio teritoriją); nustatyti archeologinį ir kraštovaizdžio vertingųjų savybių pobūdžius, vertingąsias savybes (reljefą, kultūrinį sluoksnį), nacionalinį reikšmingumo lygmenį. Akto projekto rengėjas: Kultūros paveldo centras.
Merkinės kapinyno (u. k. 27061), Varėnos rajono sav., Merkinės sen., Merkinės mstl., nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akto projektas dėl apskaitos duomenų patikslinimo.
Papildoma informacija:
Statusas: Kapinynas pripažintas valstybės saugomu.
Akto parengimo pagrindas: 1) Kultūros paveldo objektui nėra parengtas ir patvirtintas Aktas; 2) apskaitos dokumentacijos parengimas įtrauktas į Kultūros paveldo centro 2022 m. Kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo planą.
Aktu siūloma: Apibrėžti teritoriją, jo plotą padidinant (šiaurės rytinėje, rytinėje ir vakarinėje dalyse priderinant prie žemės sklypų ribų, kitose vietose pagal reljefą; tokiu būdu teritorija padidėtų rytų, pietų, vakarų–šiaurės vakarų kryptimis, sumažėtų šiaurės–šiaurės rytinėje dalyje); neapibrėžti apsaugos zonos (patenka į Dzūkijos nacionalinio parko Merkio kraštovaizdžio draustinio teritoriją ir Merkinės urbanistinio draustinio teritoriją); nustatyti archeologinį ir kraštovaizdžio vertingųjų savybių pobūdžius, vertingąsias savybes (reljefą, kapus, kultūrinį sluoksnį), regioninį reikšmingumo lygmenį. Akto projekto rengėjas: Kultūros paveldo centras.
NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS ĮSTATYMAS
Nekilnojamųjų kultūros vertybių, kurioms Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritoriniai skyriai 2023 m. rengs apskaitos dokumentaciją, planas
Kultūros paveldo centro 2023 m. kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo planas
ADOLFO RAMANAUSKO-VANAGO IR PULKININKO LEITENANTO JUOZO VITKAUS-KAZIMIERAIČIO VADAVIETĖS INDIVIDUALUS APSAUGOS REGLAMENTAS IR JO TVIRTINIMO AKTAS
NAMO, VAD. VAZOS (u.k. 11323) INDIVIDUALUS APSAUGOS REGLAMENTAS
Pažintinis maršrutas „Dainavos apygardos partizanų kovų keliais“
KULTŪROS PAVELDO VERTYBIŲ KLAUSIMAIS KONSULTUOJA:
Kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Korocejus
Tel. (8 310) 32 014, el. p.: saulius.korocejus@varena.lt
Nematerialus kultūros paveldas – KAS TAI?
Remiantis UNESCO nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencija, nematerialus kultūros paveldas yra ilgainiui nusistovėjusi veikla, vaizdai, išraiškos formos, žinios, įgūdžiai, taip pat su jais susijusios priemonės, objektai, žmogaus veiklos produktai ir su jais susijusios kultūros erdvės, kuriuos bendruomenės, grupės ir kai kuriais atvejais pavieniai žmonės pripažįsta savo kultūros paveldo dalimi. Šį nematerialų kultūros paveldą, perduodamą iš kartos į kartą, bendruomenės ir grupės nuolat atkuria reaguodamos į savo aplinką, į sąveiką su gamta ir savo istorija, ir jis joms teikia tapatybės ir tęstinumo pojūtį, taip skatindamas pagarbą kultūrų įvairovei ir žmogaus kūrybingumui. Šioje Konvencijoje aptariamas tik toks nematerialus kultūros paveldas, kuris yra suderinamas su esamais tarptautiniais žmogaus teisių dokumentais, taip pat su bendruomenių, grupių ir žmonių savitarpio pagarbos ir tvarios plėtros reikalavimais.
Itin svarbią vietą nematerialaus kultūros paveldo apsaugoje užima etninės kultūros apsauga ir tęstinumas.
Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos politiką ir valstybinį administravimą įgyvendina, etninės kultūros ir mėgėjų meno veiklą organizuoja bei metodiškai jai vadovauja, dainų šventes rengia Lietuvos nacionalinis kultūros centras.
__________________________________
Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. DV-375 patvirtinti Varėnos rajono savivaldybės nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado nuostatai (toliau – Nuostatai).
Nuostatai reglamentuoja Savivaldybės Sąvado sudarymo tvarką. Sąvadas – viena iš Lietuvos ir Varėnos rajono etninės kultūros plėtros politikos įgyvendinimo priemonių − Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sisteminiai sąrašai su surinktais ir nuolat atnaujinamais dabarties ir praeities duomenimis: aprašymais, vaizdo ir garso medžiaga. Tai vienas iš būdų aktualizuoti dvasinio tautos kultūros paveldo reikšmę, kuris dėl ypatingo trapumo ir spartaus nykimo reikalauja sutelkti visas įmanomas priemones vertybėms išsaugoti.
Su Nuostatais susipažinti galite čia.
__________________________________
Vertybės, įtrauktos į Varėnos rajono savivaldybės nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą:
- Balanų, statinių (štankietų) skaldymo tradicija.
- Velykų kiaušiniavimo tradicija Varėnos krašte.
(Ž. Morkvėno pateiktos nuotr.)
AKTUALŪS DOKUMENTAI:
- RENGINIŲ ORGANIZAVIMO VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOSE VIETOSE TVARKA
- Prašymas leisti organizuoti renginį
- DĖL VIETINĖS RINKLIAVOS UŽ LEIDIMO ORGANIZUOTI KOMERCINIUS RENGINIUS VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOSE VIETOSE IŠDAVIMĄ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
KULTŪROS SRITIES VEIKLOS DOKUMENTAI:
- Kultūros ir sporto skyriaus 2019 m. veiklos ataskaita
- Kultūros ir sporto skyriaus 2020 m. veiklos ataskaita
- Kultūros ir sporto skyriaus 2021 m. veiklos ataskaita
- Kultūros ir sporto skyriaus 2022 m. veiklos ataskaita
LEIDINIŲ LEIDYBOS PROJEKTŲ FINANSAVIMO KONKURSO DOKUMENTAI
- Tvarkos aprašas
- Paraiškos forma
- Sutarties ir išlaidų sąmatos forma
- LĖŠŲ PASKIRSTYMAS 2023 M. LEIDINIŲ LEIDYBAI FINANSUOTI
KULTŪROS PROJEKTŲ DALINIO FINANSAVIMO KONKURSO DOKUMENTAI